Objawy owulacji – proces jajeczkowania

W trakcie owulacji dochodzi do uwolnienia komórki jajowej z jajników. Istnieje kilka objawów, które mogą, choć nie muszą, wskazywać na zbliżanie się owulacji lub jej trwanie.

Jednak, aby mieć pewność, kiedy przypada owulacja, trzeba prowadzić dokładne obserwacje. Jest to szczególnie ważne w przypadku kobiet planujących ciążę lub stosujących wyłącznie naturalne metody planowania rodziny. Nie zawsze brak miesiączki musi oznaczać zajście w ciążę.

Objawy owulacji – zmiana temperatury ciała

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów owulacji jest nieco podwyższona podstawowa temperatura ciała. Temperaturę należy mierzyć codziennie, najlepiej zaraz po przebudzeniu. Miejsce mierzenia to jama ustna, pochwa lub odbytnica. Czas pomiaru zawsze musi być taki sam. Otrzymane wyniki należy notować na wykresie, co znacznie ułatwia analizę cyklu. Gwałtowny wzrost temperatury, zwykle o pół stopnia, świadczy o owulacji. Trzeba jednak pamiętać, że temperatura może wzrosnąć na skutek innych czynników, np. zmiany klimatu, infekcji czy w wyniku przyjmowania leków.

Objaw owulacji – zmiana konsystencji śluzu szyjkowego

Kolejnym objawem, wskazującym na owulację, jest zmiana wyglądu śluzu szyjkowego. Jest on produkowany przez gruczoły szyjki macicy. Obserwacje należy prowadzić regularnie, a ich wyniki zapisywać. W trakcie okresu niepłodności przedowulacyjnej, która występuje zaraz po krwawieniu miesięcznym, śluz początkowo nie występuje, a następnie pojawia się niewielka ilość lepkiej i gęstej wydzieliny.

Dni płodne rozpoczynają się, gdy śluz staje się przezroczysty, gładki, śliski i rozciągliwy. Charakterystyczne jest uczucie wilgotności i śliskości w okolicach narządów płciowych. Po tym czasie śluz ponownie staje się gęsty i lepki, a niekiedy może zaniknąć aż do wystąpienia miesiączki.

Inne objawy owulacji

Owulacja może też objawiać się tzw. bólami owulacyjnymi. Mają one charakter kłujący i mogą występować po lewej lub prawej stronie podbrzusza. Niekiedy ból może przypominać ból miesiączkowy. Kolejne objawy owulacji to tkliwość piersi i wzrost libido. U niektórych kobiet może wystąpić niewielkie plamienie oraz poprawa stanu włosów i cery.