Choć pozornie wydaje się to nierealne, choroby skórne mogą prowadzić do depresji. W sytuacji, gdy osoba borykająca się z łuszczycą nie podejmie odpowiedniego leczenia, przypadłość ta znacznie obniża komfort życia. Niestety leczenie chorób w głównej mierze ogranicza się do łagodzenia objawów, choć istnieją środki, które mogą znacząco złagodzić przykre objawy łuszczycy, przywracając dobre samopoczucie.
Łuszczyca- dlaczego tak swędzi?
Choroba ta wynika z nieprawidłowo funkcjonującej bariery ochronnej skóry. Zdecydowana większość chorób skórnych atakuje takie miejsca, jak łokcie, kolana, a nawet stawy. Niekiedy zmiany skórne widoczne są również na nadgarstkach. Egzema najbardziej dokuczliwa jest wieczorem. Chorzy skarżą się na bardzo intensywny świąd miejsc zaatakowanych przez chorobę. Do tego dochodzi nieprzyjemny wygląd samej chorej skóry. Jest ona zaczerwieniona, mogą na niej pojawić się też grudki. Obok prawidłowo stosowanej kuracji warto postawić na odpowiednią dietę bogatą we wszelkie składniki odżywcze. Przede wszystkim z jadłospisu należy wyeliminować wszelkie czynniki sprzyjające powstaniu alergii.
Rodzaje łuszczycy
Z kolei na łuszczycę cierpi nawet 3% populacji. Można wyróżnić co najmniej kilka rodzajów łuszczycy. Najpowszechniejszą jednostką chorobowa jest łuszczyca zwyczajna zwana plackowatą. Jej cechą charakterystyczną jest zmiana wyraźnie odseparowane od zdrowej skóry specjalnym pierścieniem. Najczęściej pojawia się na skórze głowy, plecach w odcinku dolnym czy kolanach. Drugim rodzajem łuszczycy jest łuszczyca kropelkowata. Nazwa bierze się z rozmieszczenia zmian skórnych na ciele. Przypominają one bowiem krople, złożone z dużej ilości niewielkich grudek. Najczęściej borykają się z nią małe dzieci. Z kolei łuszczyca odwrócona wyróżnia się intensywnie czerwonymi łuskami. Często towarzyszą jej liczne stany zapalne w organizmie. Chorzy mogą też borykać się z łuszczycą skóry głowy oraz paznokci. Swędzenie, pieczenie, łuszczące się zmiany skórne, czerwone plamy- widoczne są głównie na głowie. Bardzo dokuczliwa jest również łuszczyca paznokci. Płytka paznokcia zmienia zwykle kolor na żółtą. To prawdziwy dramat zwłaszcza dla kobiet. Najbardziej obciążającą jest jednak łuszczyca stawów. Zwykle pojawia się wraz z innym rodzajem łuszczycy. Zwykły dermatolog nie poradzi sobie z tym poważnym problemem. Niezbędne jest również leczenie u reumatologa.
Atopowe zapalenie skóry
AZS tak jak łuszczyca ma podłoże genetyczne. Jest zaliczana również do chorób autoimmunologicznych. Ujawnia się dopiero wtedy gdy chory miał styczność z czynnikiem drażniącym- na przykład substancją chemiczną. Może pojawić się już u niemowlaków. Zwykle jednak po raz pierwszy objawia się w wieku dorosłym. Przebieg samej choroby uzależniony jest od kondycji osoby chorej, od jej stanu zdrowia. Zmiany mogą objąć całe ciało. Mogą tez pojawić się na tylko pojedynczych miejscach. Wyeliminować należy czynnik alergizujący. Niestety nawet to może nie wystarczyć, by wyleczyć chorego. Często też pojawia się infekcja bakteryjna. Najważniejsze przy AZS jest odpowiednie natłuszczenie całego ciała. Głębokie nawilżenie poprawi kondycję całej skóry i sprawi, że chory będzie o wiele łatwiej walczył z infekcją. Choroby skórne mogą znacznie obniżyć komfort życia.