Zadbaj o swoje zęby

ząb

Jest parę powodów, dla których należałoby właściwie dbać o zęby, ich wygląd oraz formę. Pierwszym spośród nich jest niewątpliwie zdrowie. Odpowiednia czystość jamy ustnej i stałe konsultacje u dentysty pozwolą na zachowanie odpowiedniego zdrowia zębów oraz dziąseł. Natomiast w tenże sposób pośrednio dbamy również o formę całego systemu, ponieważ dolegliwości zębów są niejednokrotnie podstawą różnych dolegliwości (np. kłopotów z układem pokarmowym, krwionośnym itd). Więc również pragnąc zachować zdrowie, zadbajmy dobrze o zęby.

Czemu powinniśmy leczyć zęby?

Przede wszystkim dlatego, iż jest zasadniczy związek pomiędzy dolegliwościami zębów, natomiast całym stanem zdrowia. Otóż zaniedbane zęby (także mleczne) są zarzewiem zarażeń ogniskowych. Są to stany, jakie mogą umiejscowić się w mięśniu sercowym, tęczówce oka, nerkach, jajnikach, natomiast zatem organach zdecydowanie oddalonych od zębów sprawiając niebezpieczne powikłania.

Czy należałoby leczyć zęby kanałowo?

Odpowiedź jest prosta – zdecydwanie należałoby podjąć leczenie kanałowe, bowiem jest to jedyne rozwiązanie, aby zachować chory ząb. Leczenie kanałowe polega na głębokim starciu z chorej miazgi przewodów korzeni zębowych i przegródki zęba. Po określonym wyczyszczeniu i dezynfekcji przewodów, wypełnia się je produktem zabezpieczającym – przeważnie gutaperką. Dzięki temu możliwa jest regeneracja gotowego już zęba.

Dla kogo leczenie kanałowe jest szansą na zachowanie zębów?

Leczenie kanałowe, natomiast szczególnie profesjonalnie endodontyczne, polega na wyeliminowaniu miazgi z przewodów, zastosowaniu dobrej antyseptyki, natomiast następnie dokładnym wypełnieniu kanałów dobrze dopasowanymi produktami. Ostatnim etapem dobrego leczenia jest zabezpieczenie zęba. Endodoncja jest szansą dla chorych, u jakich długo nieleczona próchnica doprowadziła do zapalenia miazgi zęba. Natomiast to znaczy, iż zęby, jakie wcześniej kwalifikowały się do usunięcia, obecnie można uratować. co więcej, ząb leczony kanałowo może uzyskać kolejne życie, choćby gdy takiemu samemu leczeniu zostanie poddany po raz drugi.

Profilaktyka

Poleca się, aby we współzależności od stanu uzębienia raz czy dwa razy w roku przychodzić na konsultację kontrolną. Dentysta dobrze obejrzy, czy nie pojawiły się jakieś zmiany próchnicze. Nieraz robione jest również zdjęcie rentgenowskie. Potencjalne braki specjalista opracowuje, wykorzystując wysokoobrotowe wiertło, natomiast niejednokrotnie także znieczulenie miejscowe. Przeważnie takie leczenie nie jest bolesne. Zwłaszcza bojaźliwi chorzy mogą pójść do gabinetu, w jakim wykorzystuje się lasera czy specjalistycznego żelu rozpuszczającego próchnicowo zmienione tkanki.

Źródło: Stomatolog Kraków