Od wieków ludzkość na różne sposoby korzysta z darów natury. Uczymy się nie tylko tego, w jaki sposób zjadać i jaki smak mają poszczególne warzywa, owoce, zioła… Przede wszystkim zwracamy uwagę na ich właściwości zdrowotne, szczególnie w obecnych czasach kiedy staliśmy świadomymi konsumentami i wzrosły nasze oczekiwania względem wpływu rozmaitych czynników na nasze zdrowie. W Polsce coraz częściej możemy spotkać produkty, które są nam nadal stosunkowo obce, tymczasem w różnych rejonach świata stanowią doskonałe i znane źródło cennych składników odżywczych i witamin. Jednym z owoców tropikalnych, na które warto zwrócić szczególną uwagę jest flaszowiec peruwiański.
Tajemnicza Cherimoya
Podobnie jak wiele innych egzotycznych produktów, również flaszowiec peruwiański ma różne nazwy. Najczęściej stosowaną jest czerymoja – spolszczona wersja słowa Cherimoya. Niektórzy nazywają ten owoc również jabłkiem budyniowym, ze względu na charakterystyczny, papkowaty miąższ. Wygląd czerymoi można określić jako niepozorny, jednak przez wielu uznawana jest za jeden z najsmaczniejszych tropikalnych owoców. Kształtem przypomina najczęściej serce, chociaż zdarza się, że przyjmuje zupełnie inną formę. Co ciekawe owoce flaszowca peruwiańskiego są słodkie, jednak przeszywa je kwaskowaty posmak, który wzmaga niesamowite odczucia smakowe. Niektórzy doszukują się w nim smaku ananasa połączonego z mango, inni wyczuwają nawet truskawki.
Pochodzenie ma znaczenie
Flaszowiec peruwiański do hodowli wymaga tropikalnego klimatu. Naturalnie pochodzi z Ameryki Południowej i to przede wszystkim z rejonów Boliwii, Peru i Ekwadoru pochodzi znakomita większość dostępnych w Europie owoców. Coraz większa popularność, a zwłaszcza właściwości prozdrowotne czerymoi sprawiły, że plantacje powstają również w innych rejonach świata, które spełniają kryteria hodowli, np. w Afryce Zachodniej i Południowej Hiszpanii.
Właściwości prozdrowotne
O tym, że owoce flaszowca peruwiańskiego mają niezwykłe właściwości prozdrowotne jest coraz głośniej. W czasach, w których szczególnie ważna jest nasza odporność, możemy zajadać się czerymoją ze świadomością, że stanowi naturalny antybiotyk. Działanie antybakteryjne to nie wszystko. Czerymoja jest źródłem cennych minerałów, jak choćby magnez, żelazo i fosfor. Owoc ten jest również bogaty w potas, wapń i sód, dzięki czemu wpływa na profilaktykę osteoporozy. Spora dawka błonnika i antyoksydanty obecne w owocach flaszowca peruwiańskiego sprzyjają odpowiedniej przemianie materii i normują poziom cholesterolu, wpływając pozytywnie na układ trawienny. Czerymoja jest również bogata w witaminy, szczególnie z grupy B (B6). Dostarcza także witamin A, E, C, a także wielu cennych mikroelementów. Niezwykłe działanie owoców flaszowca peruwiańskiego doceniają również osoby dotknięte schorzeniami układu sercowo-naczyniowego – czerymoja korzystnie wpływa na układ nerwowy obniżając ciśnienie tętnicze krwi.
Jedną z najcenniejszych właściwości tzw. jabłka budyniowego jest ochrona organizmu przed nowotworami. Niektóre badania wskazując na działanie przeciwnowotworowe powodują, że coraz więcej osób sięga po czerymoje z nadzieją na zabezpieczenie siebie i bliskich przed tak często występującymi nowotworami.
Dary natury od lat służą ludziom na wiele sposobów. Owoce takie jak czerymoja mogą nie tylko zapewnić nam sytość i fantastyczne doznania smakowe. Dzięki ich niezwykłym właściwościom możemy zadbać o zdrowie swoje i naszych bliskich, mając jednocześnie pewność, że sięgamy po najbardziej naturalne rozwiązania.