Czy warto zdecydować się na aparat na zęby?

Współczesna medycyna znalazła wiele sposobów na naprawienie prawie wszystkich wad wyglądu, ale nie wszystko jest takie proste, dosyć często, poprawki te powodują duże koszty finansowe i wymagają dużej cierpliwości. Montaż aparatu na zęby (ortodontycznego) nie jest wyjątkiem. Stomatolodzy uważają je za najbardziej skuteczny sposób na korygowanie wad zgryzu.

Czy warto zdecydować się na aparat na zęby?

Osoby, które zgłosiły się do przychodni stomatologicznej w okresie dojrzewania, i podjęły wysiłek w postaci noszenia aparatu na zęby, w życiu dorosłym nie borykają się już z problemem krzywych zębów. Ale jeśli ktoś dopiero po trzydziestce zdecydował się na tę procedurę, to na pewno musi przezwyciężyć lęki i wątpliwości. Udając się do stomatologa ortodonty, można otrzymać wszystkie potrzebne informacje o możliwych efektach prostowania zębów za pomocą aparatu, ewentualnych niedogodnościach oraz całkowitym koszcie.

Najczęściej na założenie aparatu na zęby zgadzają się tacy, którym po prostu nie podoba się wygląd ich zębów. W większości przypadków są to kobiety. Podczas wizyty kontrolnej u stomatologa, wiele osób dowiaduje się o swoim problemie z nieprawidłowym zgryzem, lekarz wymienia wszystko, co grozi dalszemu utrzymywaniu się takiego stanu. Konsekwencją wady zgryzu mogą być: bóle głowy, twarzy, bóle ucha, choroby dziąseł, wady wymowy, a nawet choroby żołądkowo-jelitowe związane z niewłaściwym żuciem jedzenia.

Aparaty na zęby powinny już nosić dzieci, u których wady zgryzu rozpoznali stomatolodzy. Jednak tak naprawdę ortodonta może jedynie poinformować o istniejącym problemie, ale decyzja o zainstalowaniu aparatu na zęby powinna oczywiście zostać podjęta w przypadku dziecka przez rodziców. Dorośli świadomi grożących im konsekwencji zdrowotnych często rozpoczynają leczenie i noszą aparaty na zęby, które mogą być mało widoczne i nie powodować dyskomfortu wizualnego.

Jak długo trzeba nosić aparat na zęby?

Czas trwania leczenia zależy wyłącznie od tego, jaka taktyka zostanie wybrana przez stomatologa, jednak w każdym przypadku nie można liczyć na natychmiastową transformację. Ale już w ciągu pierwszych kilku miesięcy będzie można zobaczyć w lustrze zmiany na lepsze, aczkolwiek jest zbyt wcześnie, aby cieszyć się pełnym sukcesem. Całkowite leczenie zajmuje średnio do jednego do dwóch lat.

Czy podczas noszenia aparatu na zęby, odczuwany jest dyskomfort?

Na niektórych etapach noszenia aparatów na zęby naprawdę trzeba zmierzyć się z nieprzyjemnymi odczuciami. Na przykład sama instalacja aparatu i przyzwyczajenie do niego to nie są przyjemne okresy. Pierwszego dnia można poczuć, że usta nie są dokładnie zamknięte, ale po kilku dniach nieprzyjemne odczucia powinny zniknąć. Nie należy być również zaskoczonym bólami głowy, ale na szczęście ten problem jest również krótkotrwały.