Wrastające paznokcie to problem nie tylko estetyczny, lecz przede wszystkim zdrowotny, który utrudnia normalne, codzienne funkcjonowanie. Z tego powodu należy podjąć stanowcze kroki od razu po zaobserwowaniu pierwszych objawów, gdyż nieleczony problem będzie się pogłębiać.
Dlaczego paznokcie wrastają?
Przyczyn wrastających paznokci może być wiele. Należą do nich między innymi wady stopy, a także nieprawidłowa higiena – zbytnie zaokrąglanie brzegów paznokcia czy wydłubywanie brudu spod paznokcia ostrym narzędziem może spowodować wystąpienie problemu wrastających paznokci. Do innych przyczyn zaliczyć można także znaczną nadwagę, problem cukrzycy czy chodzenie w niewłaściwym obuwiu – zwłaszcza o wąskich noskach.
Jak rozpoznać wrastające paznokcie?
Wrastający paznokieć objawia się przede wszystkim bólem, zaczerwienieniem, a w bardziej zaawansowanych przypadkach także obrzękiem, krwawieniem lub pojawieniem się ropnej wydzieliny. Po zaobserwowaniu tych objawów należy jak najszybciej udać się do podologa, który zaproponuje właściwe metody leczenia.
Metody leczenia wrastających paznokci
Jeszcze parę lat temu problem wrastających paznokci leczony był chirurgicznie poprzez całkowite lub częściowe usunięcie wrastającego paznokcia. Dziś w gabinetach podologicznych stosuje się metodę kostki Arkady oraz klamry ortonyksyjne, dzięki którym proces leczenia przebiega szybko i nie utrudnia codziennego funkcjonowania. Kostka arkady pozwala na ulgę w bólu już przy jednym zastosowaniu. Paznokieć przy użyciu specjalnego urządzenia ustawiany jest we właściwej pozycji, a następnie utrwalany akrylem. Najczęściej już jeden zabieg pozwala na skuteczne pozbycie się problemu, zaś w nielicznych przypadkach wymagany będzie zabieg kolejny.
Wrastające paznokcie nie muszą już być przyczyną stałego bólu i cierpienia dla pacjenta. Właściwie zastosowane leczenie podologiczne pozwala na uzyskanie doskonałych efektów i pozbycie się bólu.