Implantacja wszczepów stomatologicznych to jedna z najskuteczniejszych i najbardziej efektywnych metod uzupełniania braków w uzębieniu. Dobrze wykonany zabieg implantacji i osadzona na wszczepach rekonstrukcja protetyczna zapewnia bardzo naturalny wygląd uśmiechu, którym można się cieszyć przez wiele, wiele lat. Jednak, jak każda ingerencja w ludzki organizm bezpieczna implantacja wymaga zachowania dużej ostrożności. Niektórzy obawiają się różnorakich powikłań, w tym również odrzucenia implantu. Przed podjęciem decyzji warto zatem dokładnie zapoznać się z procedurą zabiegu oraz czynnościami, o jakich należy pamiętać jeszcze przed samą implantacją.
Zanim podejmiesz decyzję
Kluczową kwestią jest oczywiście wybór odpowiedniego specjalisty. Najlepiej takiego, który wykonuje tego typu zabiegi rutynowo. Wpłynie to korzystnie nie tylko na jakość usługi, ale również na komfort psychiczny pacjenta. Podczas pierwszej wizyty lekarz powinien dokładnie zbadać uzębienie i opisać krok po kroku, jak będzie wyglądało przygotowanie do zabiegu oraz sam jego przebieg, ponieważ nie ma jednej metody idealnej dla wszystkich. Ilość implantów i sposób mocowania na nich protez, zależy od indywidualnych cech uzębienia i rozkładu braków uzębienia.
Ważnym etapem przygotowania do implantacji jest wykonanie zdjęcia panoramicznego oraz 3D na podstawie których lekarz ocenia, czy u danego pacjenta jest możliwe wszczepienie implantu. Może się okazać, że niestety istnieją jakieś anatomiczne przeciwwskazania lub utrudnienia. Wówczas potrzebne mogą się okazać dodatkowe zabiegi. To wszystko jest ważna i powinno zostać dokładnie wytłumaczone przez lekarza, ponieważ wpływa na długość procedury implantacji oraz koszt zabiegu.
Co to jest implant zębowy?
Implant zębowy to nic innego jak sztuczny korzeń, który umieszcza się w miejscu braku zęba. Jest on zrobiony z tytanu, wielkością i długością odpowiadać powinien naturalnemu korzeniowi, zaś jego powierzchnia przypomina śrubę. Na implancie umieszcza się sztuczny ząb, czyli tzw. koronę protetyczną. Zaletą sztucznych korzeni jest to, że nie ma konieczności wszczepiania implantu w miejsce każdego brakującego zęba, ponieważ jeden implant może stanowić rekonstrukcję zęba wielokorzeniowego i stanowić retencję nawet całej protezy. Zależy to oczywiście od indywidualnych cech uzębienia, lokalizacji poszczególnych braków zębów, itp.
Sama korona protetyczna, czyli sztuczny ząb, który jest mocowany do implantu jest wykonana na wiele sposobów. Może być wykonana z metalu, akrylu, czy porcelany. Poszczególne tworzywa różnią się wyglądem oraz trwałością. Obecnie najlepszym typem korony jest porcelanowa, ponieważ jest trwała i świetnie imituje naturalny kolor zębów. I jest przystępna cenowo.
Czy implanty są bezpieczne?
Implanty są wykonane z tytanu, który jest w pełni bezpiecznym, nie wywołuje alergii. Po wszczepianiu go w dziąsło, następuje integracja sztucznego korzenia z kością, którą ułatwia specjalnie przygotowana powierzchnia. Oczywiście istnieje ryzyko powikłań np. obrzęk wokół wszczepu, czy trudność w gojeniu się rany. Jednak występują one u niewielkiego odsetka pacjentów, i często są wynikiem nieprawidłowej kontroli jamy ustnej po zabiegu. Dlatego tak ważne jest stosowanie się do zaleceń lekarza oraz regularna i ścisła kontrola.
Jak wygląda bezpieczna implantacja zęba?
Samo umiejscowienie wszczepu w dziąśle pacjenta to kwestia 20- 30 min. Jednak trzeba pamiętać, że to jeszcze nie koniec. Wszczep musi się zintegrować z kością, a rana dookoła korzenia zasklepić i zagoić.
Sama procedura implantacji przebiega trzy etapowo:
- Najpierw następuje wszczepienie tytanowego implantu,
- Następnie implant zostaje odsłonięty i lekarz wkręca w niego tzw. śrubę gojącą,
- Ostatni etap to mocowanie na implancie łącznika oraz odbudowy protetycznej.
Pierwszy etap jest to zabieg chirurgiczny. W kości zostaje wywiercony otwór, w którym za chwilę będzie umieszczony implant. Zabieg odbywa się najczęściej w znieczuleniu miejscowym, choć nie jest wykluczona pełna narkoza, i trwa ok. 20-30 min. W wywierconym otworze lekarz umieszcza implant. Upewniwszy się, że jego pozycja jest właściwa i stabilna, zszywa ranę. Tym samym implant nie jest w żaden sposób widoczny. W sam dzień zabiegu, kiedy minie działanie środka znieczulającego, mogą pojawić się dolegliwości bólowe. Warto zatem zarezerwować sobie trochę wolnego czasu, bo może to utrudnić normalne funkcjonowanie.
W zależności od lokalizacji implantu, przez okres kolejnych 3- 6 miesięcy (trwa to dłużej w przypadku umiejscowienia implantu w szczęce), kiedy rana na zewnątrz się goi, następuje proces zrastanie implantu z kością czyli osteointegracja. To bardzo ważny proces, dzięki któremu organizm nie odrzuca implantu, jako ciała obcego, a traktuje jak przedłużenie naszej własnej tkanki.
Drugi etap rozpoczyna się od przecięcia błony śluzowej znajdującej się nad implantem i wkręceniu w to miejsce śruby gojącej. Ma ona za zadanie przyspieszenie gojenia tkanek miękkich wokół wszczepu i przygotowanie tego obszaru pod rekonstrukcję protetyczną.
Podczas etapu końcowego lekarz sporządza wycisk pola protetycznego z implantem, który posłuży za formę dla wykonania odpowiedniej dla sytuacji klinicznej odbudowy protetycznej. Oczywiście niezbędnym jest dobór koloru rekonstruowanych zębów naturalnych na podstawie zębów sąsiednich lub sugestii i oczekiwań pacjenta. Następnie po otrzymaniu gotowej odbudowy protetycznej z laboratorium dentystycznego całość zostaje montowana w jamie ustnej pacjenta. Dla długofalowego sukcesu terapeutycznego przeprowadzonego leczenia implantologicznego niezbędne są wizyty kontrolne w gabinecie w którym było ono wykonane co najmniej raz w roku.
Pomoc merytoryczna: Candeo Clinic z Poznania.