Możliwości nowoczesnych łóżek dla chorych

Przewlekłe schorzenie to duży problem nie tylko dla chorego, ale również najbliższej rodziny. Dużą ulgę przynoszą nowoczesne łóżka dla chorych, łóżka rehabilitacyjne dostępne również w wypożyczalniach sprzętu medycznego. Na jakie możliwości łóżek dla chorych warto zwrócić uwagę przed ostatecznym wyborem?

Kluczowe funkcje łóżek przeznaczonych pacjentom przewlekle chorym

Przy wyborze łóżka rehabilitacyjnego należy uwzględnić przede wszystkim potrzeby fizyczne użytkownika, ale również te dotyczące komfortu psychicznego. Na wygodę pacjenta wpływa zasadniczo struktura ruchu łóżka, która nie wywołuje żadnego dyskomfortu, docelowo odleżyn. Co do zasady im większy stopień regulacji łóżka dla chorego, tym lepiej w perspektywie dochodzenia do zdrowia. Łóżka stałe bez regulacji to najtańsze rozwiązanie spotykane w branży, natomiast kompletnie niepraktyczne, szczególnie przy przenoszeniu pacjenta, karmieniu, podstawowych czynnościach higienicznych. Takie łóżka odchodzą w zapomnienie na rzecz łóżek dla chorych regulowanych elektrycznie. Płynna regulacja odbywa się najczęściej za pośrednictwem pilota, więc pacjent nawet z bardzo ograniczonym ruchem jest w stanie w miarę normalnie funkcjonować w najbliższym otoczeniu.

Lepsze łóżko elektryczne

Jakość elektrycznych łóżek rehabilitacyjnych potwierdza głównie stan siłowników (przydatne potwierdzenie najlepszych producentów występujących w branży), materiał wykonania leża (standardowo drewno, metal), wysokość zawieszenia (wyższa lub niższa pozycja), warunki gwarancyjne (w przypadku nowych łóżek to najczęściej dwa lata). Do łóżek rehabilitacyjnych producenci dodają chętnie regulowane barierki zabezpieczające pacjenta oraz interesy opiekuna, pielęgniarki. W najdroższych modelach występują funkcje obrotu, czy nawet zamiany łóżka w fotel. Dzięki temu pacjent może zmieniać pozycję z poziomej na pionową, a tym samym odczuwać większy komfort życiowy. Doskonały dodatek to wysięgnik z uchwytem, kółka do szybkiej zmiany pozycji łóżka (najczęściej koniecznie blokady, aby uniknąć przypadkowego przesunięcia, szczególnie bardziej masywnego chorego). Do łóżek elektrycznych warto wprowadzać specjalistyczne materace piankowe, przeciwodleżynowe, ewentualnie termoelastyczne kształtujące się według układu ciała.

Warunki wypożyczenia łóżka rehabilitacyjnego

Wypożyczalnia łóżek rehabilitacyjnych dysponuje najczęściej wieloma modelami, wsparciem montażowym, dokładnymi instrukcjami użytkowania sprzętu. Niektóre wypożyczalnie wspierają też zakup łóżka dla chorego z refundacją. Na początku poleca się rodzinom wypożyczenie łóżka, a po diagnozie, w zależności od skomplikowania terapii zakup. To szansa na optymalizację ekonomiczną leczenia.

Słowo na zakończenie

Dobre łóżka dla chorych nie tylko zapewniają wygodę, ale też przyśpieszają proces dochodzenia do zdrowia po poważnych uszkodzeniach narządu ruchu. To również szansa wygenerowania oszczędności na zatrudnieniu pielęgniarki, czy fizjoterapeutów. Pierwsze kroki dotyczące wyboru wskazanych urządzeń medycznych należy skierować do wypożyczalni łóżek rehabilitacyjnych.