Leczenie kanałowe chroni zęby przed ich utratą

Klinika stomatologiczna jest miejscem gdzie można poddać się wielu zabiegom leczniczym w obrębie jamy ustnej i uzębienia. Podczas wizyty dentysta sprawdza stan wszystkich zębów i omawia z pacjentem konieczne do przeprowadzenia zabiegi dentystyczne. Próchnica jest najczęstszą przyczyną utraty zębów, ponieważ jest to ubytek twardych tkanek zęba w wyniku odwapniania bakteryjnego i procesów rozpuszczania. Dzieje się tak, bo powierzchnia zęba jest stale narażona na wpływy zewnętrzne.

Leczenie próchnicy

Kwasy w jamie ustnej powodują demineralizację, a złogi mineralne powodują remineralizację. Jeśli te naprzemienne procesy dynamiczne ulegną zrównoważeniu, atak kwasowy powoduje defekt przez rozpuszczanie związków chemicznych i, wraz z dalszym postępowaniem, zniszczenie całej twardej substancji zęba. W niwelowaniu próchnicy dentysta stosuje często leczenie kanałowe, które polega na wyłuskaniu z wnętrza zęba miazgi, która została zniszczona wskutek zasiedlenia się bakterii. Miazga jest dobrze unerwiona, dlatego pacjentowi podawane jest znieczulenie, ponieważ w przeciwnym wypadku odczuwałby duże dolegliwości bólowe.

Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe może zostać wykonane podczas jednej wizyty u dentysty. W trakcie badania wstępnego wykonywane jest zdjęcie rentgenowskie, dające pogląd na stan korzeni. Jeżeli jednak miazga zęba jest jeszcze aktywna, dentysta będzie musiał zatruć ząb i dopiero na kolejnej wizycie (mniej więcej po tygodniu) przeprowadzi dalsze leczenie kanałowe. Po oczyszczeniu kanały korzeniowe są wypełniane materiałem stomatologicznym, który po upływie niedługiego czasu twardnieje. Po naniesieniu podkładu dentysta zakłada plombę. Z punktu widzenia estetyki, plomby ceramiczne są z pewnością najlepszą metodą wykonania trwałego uzupełnienia.

W klinice stomatologicznej najczęściej używane są plomby o najwyższych walorach estetycznych. Ceramiczne wkłady są trwałe i nie wymagają regularnego odnawiania. W kształcie i kolorze, ceramiczne wkłady są bardzo trudne do odróżnienia od naturalnych zębów. Po leczeniu kanałowym warto zdecydować się na taki rodzaj plomby, ponieważ posłuży ona przed długi czas, bez konieczności wymiany. Jeżeli pacjent nie podda się leczeniu kanałowemu, może nawet stracić ząb i pozostanie wtedy tylko włożenie implantu zębowego.