Badania statystyczne pokazują, że Polacy odwiedzają gabinety stomatologiczne rzadko, bo zaledwie raz na piętnaście miesięcy. Aż 90 procent dorosłych Polaków ma próchnicę, a blisko połowa osób, które ukończyły 35 rok życia nie ma pełnego uzębienia. Podstawową przyczyną niechęci do wizyt u stomatologa jest strach przed bólem. Aby w przyszłości te niekorzystne statystyki uległy poprawie, warto zachęcać już najmłodsze dzieci do regularnych wizyt kontrolnych. Takie działanie pozwala wyrobić odpowiednie nawyki i pozbyć się strachu przed dentystą.
Wybór lekarza
Aby nie zrazić dziecka do wizyt w gabinecie stomatologicznym, należy przede wszystkim zadbać o to, by zajmował się nim dobry specjalista. Powinien mieć nie tylko odpowiednie kwalifikacje, doświadczenie i sprzęt. Niezwykle ważne jest też właściwe podejście do małego pacjenta. Dzieci zazwyczaj są pacjentami trudnymi, które szczerze wyrażają swoje obawy. Dobry stomatolog dziecięcy powinien mieć łatwość nawiązywania kontaktu z maluchami. Aby wzbudzić zaufanie małych pacjentów, powinien się uśmiechać oraz spokojnie mówić o tym, jak będzie przebiegał proces leczenia. Istotne jest także, aby dentysta nie przestawał rozmawiać ze swym pacjentem nawet w trakcie wykonywania zabiegu. Wszystkie słowa powinny być wypowiadane spokojnie, ciepłą i przyjemną dla ucha barwą głosu. Dobry fachowiec będzie charakteryzował się poczuciem humoru, za pomocą którego rozładuje nawet najbardziej napiętą atmosferę.
Odpowiedni gabinet
Żeby zachęcić dziecko do wizyt u stomatologa, należy zwrócić uwagę nie tylko na wybór odpowiedniego fachowca, lecz również wystrój gabinetu. Dobra i nowoczesna przychodnia stomatologiczna będzie dbać o wszystkich swoich pacjentów, zarówno tych dorosłych jak i nieletnich. Powinna więc być wyposażona w specjalny kącik dla malucha, w którym znajdować się będzie krzesełko, stoliczek oraz różnego rodzaju zabawki. Większość dzieci chętnie rysuje, dlatego zestaw kredek i kolorowanek będzie dobrym rozwiązaniem. Miejsce takie pomaga dziecku rozładować stres związany z wizytą w gabinecie lekarskim oraz budować pozytywne skojarzenia.
Rola rodziców
To, czy dziecko będzie bało się stomatologa, zazwyczaj w największym stopniu zależy od rodziców. Jeśli rodzice będą odwiedzać dentystę regularnie i zaczną to robić stosunkowo wcześnie, to wyrobią u swej pociechy nawyk, dzięki któremu, każda kolejna wizyta będzie jedynie formalnością. Dobrze także, gdyby rodzice sami dbali o swoje uzębienie. Każde dziecko chętnie naśladuje swoją mamę i swojego tatę. Jeśli oni nie będą okazywać strachu przed wizytą u stomatologa, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ich pociecha również nie będzie się bać.