Krem na szczególne potrzeby skórne

Sucha skóra jest powszechnym problemem, a przyczyniają się do niego wysuszające mydła, gorące kąpiele, szorstkie ubrania czy niekorzystne warunki atmosferyczne. Na ogół wystarczają wtedy tradycyjne balsamy nawilżające, jednak w przypadku niektórych chorób, koniecznymi okazują się wyroby medyczne w formie kremu. Znajdują one swoje zastosowanie w takich problemach jak atopowe zapalenie skóry czy rybia łuska.

Skuteczne nawilżenie suchej skóry kremem

Sucha skóra to problem, który wywołuje poczucie dyskomfortu. Może objawiać się szorstkością, łuszczeniem, zaczerwienieniem i uczuciem nieprzyjemnego ściągnięcia. Niestety nie zawsze jest to problem jedynie kosmetyczny. Sucha skóra może być sygnałem różnego rodzaju schorzeń somatycznych lub dermatologicznych. Wśród nich wymienia się m. in. atopowe zapalenie skóry, cukrzycę, choroby tarczycy czy łuszczycę. Nie należy wówczas bagatelizować pielęgnacji skóry, gdyż w niektórych przypadkach może dojść do rozwinięcia się egzemy, której towarzyszy ból, świąd i nieestetyczny wygląd. Dlatego w przypadku suchości skóry wywołanej czynnikami chorobowymi, należy stosować kremy przyspieszające regenerację naskórka o specjalnym przeznaczeniu, takie jak na przykład Dexeryl.

Dzięki specjalnemu składowi zapewniają one skórze powłokę ochronną przed działaniem czynników zewnętrznych, zapobiegają utracie wody oraz działają nawilżająco, pomagając zachować równowagę wodną w obrębie skóry. Podobnego efektu nie zapewnią tradycyjne balsamy nawilżające, które z racji niewłaściwego dla zmian chorobowych składu, mogą jeszcze nasilić dokuczliwe objawy.

Inne sposoby walki z suchą skórą

Oprócz stosowania hipoalergicznych kremów, takich jak Dexeryl (https://www.apteka-melissa.pl/produkt/dexeryl-krem-500-g,2294.html), należy pamiętać także o innych sposobach walki z suchą skórą:

  • Zrezygnuj ze środków myjących na bazie mydła i alkoholu. Należy je zastąpić delikatnymi środkami o neutralnym dla skóry pH.
  • Chroń skórę przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Latem stosuj kremy z filtrem UV, a zimą tłuste kremy chroniące przed mrozem.
  • Spożywaj minimum 1,5 płynów dziennie i wzbogać dietę w warzywa i owoce.
  • Unikaj długich i gorących kąpieli. Lepiej zastąpić je krótkim prysznicem w letniej wodzie.

Są to domowe sposoby na walkę z suchą skórą, o których należy pamiętać każdego dnia. Jednak jeśli problem suchości skóry narasta, konieczna jest konsultacja z lekarzem, który wskaże przyczynę suchej skóry. Może się bowiem okazać, że jest ona objawem rozwijającej się choroby i konieczna będzie kuracja farmakologiczna. Tak jak w przypadku całego organizmu, także niepokojące zmiany skórne należy konsultować ze specjalistą.