Z zapaleniem jelit można sobie poradzić

Zapalenie jelit trzeba leczyć, ponieważ wywołyae poważne konsekwencje.

Przyczyny zapalenia jelit

Zapalenie jelit może mieć bardzo różne podłoże. Często spowodowane jest zakażeniem bakteryjnym – między innymi bakteriami gronkowca, albo jadu kiełbasianego lub też zakażeniem wirusowym. Z kolei, choroba Leśniowskiego-Crohna zaliczana do grupy nieswoistych zapaleń jelit ma nieokreślone do dziś podłoże. Celiakia, stanowiąca przewlekły stan zapalny wywołana jest nietolerancją organizmu na gluten. Dodatkowymi czynnikami mogą być stres, przyjmowanie leków, które niszczą śluzówkę ukladu trawiennego. Przyczyn jest wiele i ich określenie stanowi podstawę to podjęcia odpowiedniego leczenia.

Jak objawia się zapalenie jelit

Zapalenie jelit charakteryzuje się przede wszystkim bardzo nasiloną biegunką, która utrudnia normalne funkcjonowanie. Ponadto pojawia się także ból, gorączka, wymioty, ogólne osłabienie organizmu. Coraz gorsze samopoczucie wynika też z upośledzenia wchłaniania sodu i potasu. Może pojawić się utrata wagi. Jeśli zapalenie jelit utrzymuje się długo może powodować poważne powikłania – wrzody, ropnie, przetoki i perforacja jelit.

Leczenie

W profilaktyce stanów zapalnych jelit i w czasie leczenia schorzeń warto przyjmować probiotyk, który przywróci równowagę flory, taki jak na przykład Lactoral IBD. Preparat ten odpowiada za utrzymanie prawidłowego poziomu flory bakteryjnej, która pomaga w dobrym funkcjonowaniu przewodu pokarmowego. Więcej szczegółów dostępnych jest na stronie lactoral.pl. Zakażenia bakteryjne i wirusowe leczy się głównie poprzez nawadnianie chorego roztworem z dużą zawartością sodu, potasu i umożliwiającej ich wchłanianie glukozy. Choremu zaleca się też odpoczynek. Jeśli biegunka i wymioty nie ustępują może być konieczna hospitalizacja i podanie kroplówki.

Zapalenie jelit to zespół schorzeń, które można wyleczyć. Działanie trzeba podjąć szybko, aby nie dopuścić do dalszych problemów. W okresie rekonwalescencji także należy zadbać o właściwą dietę, dalsze przyjmowanie probiotyków i odpowiednie nawadnianie organizmu. Konsultacja i opieka lekarska są niezbędne, żeby zdiagnozować i leczyć zapalenie jelit.