Czy da się całkowicie usunąć tatuaż?

Stosowane niegdyś metody usuwania tatuażu były bardzo bolesne i mało skuteczne. Rysunek ze skóry trzeba było zedrzeć serią bardzo silnych peelingów mechanicznych lub chemicznych. Mniejsze rysunki na ciele dało się wyciąć chirurgicznie, ale przy obrazkach na całe plecy stawało się to niemożliwe.

Pozostawało jeszcze przerobienie tatuażu. Jeśli jednak ktoś chciał zerwać w pewnym momencie życia z takimi ozdobami ciała, zamiana jednego tatuażu na drugi wiązała się z niewielką pociechą. Poza tym dopiero od niedawna artyści tatuatorzy używają kolorowych tuszy, które z czasem nie blakną. Pozwala to na większą dowolność w poprawianiu rysunku, który dawniej dało się tylko uzupełniać czernią w wolnych miejscach. Wszystko to oczywiście kosztuje co najmniej tyle samo, co pierwotny tatuaż, a czasem więcej, bo poprawka nieudanego dzieła wymaga dużych umiejętności i precyzji. Jeśli jednak chodzi o pozbycie się tatuażu, to pozostaje najskuteczniejsza metoda: laser. Poniżej więcej o efektach i cenie zabiegu.

Laser picosekundowy – co to jest?

Zadaniem lasera jest wnikanie w głąb skóry i dokonywanie tam zmian. Starsze lasery wymagały więcej czasu. Wytwarzały w głębi skóry gorąco, w wyniku którego cząstki barwnika były rozbijane na granulki. Granulki następnie wymagały dalszego rozbicia podczas kolejnych zabiegów. Dlatego wówczas usuwanie tatuażu laserem było niezbyt skuteczne, drogie i wymagało wielu wizyt w gabinecie medycyny estetycznej. Warto też wspomnieć, że laser dobrze radził sobie właściwie tylko z czarnym kolorem.

Efekty lasera picosekundowego są lepsze, bo:

  • skóra nagrzewa się tylko przez frakcję sekundy, więc jest mniejsze ryzyko blizn i uszkodzeń skóry
  • niższy czas nagrzewania się to mniej bólu
  • zabieg trwa krócej i nie trzeba go tyle razy powtarzać
  • różne wiązki lasera mogą usuwać barwnik na różnej głębokości, a więc da się usunąć również inne kolory niż czarny i starsze tatuaże
  • usuwa nie tylko tatuaże, ale i makijaż permanentny czy przebarwienia skóry

Często pacjenci robią sobie tatuaże, by przykryć przebarwienia czy defekty skóry. Dla nich usunięcie tatuażu nie do końca rozwiązuje więc problem. W takiej sytuacji laser picosekundowy da efekt zadowalający, bo podczas zabiegów można usunąć rysunek na ciele, a jednocześnie zmniejszać widoczność przebarwień czy blizn, które znajdują się pod spodem.

Discovery Pico, PicoSure, a może inny laser?

Tatuaż można usunąć za pomocą różnych laserów. W przypadku tych starszej generacji może jednak okazać się, że nawet po kilku sesjach usunięte zostanie tylko 50 proc. rysunku na ciele. To już dość dużo, bo pozwala przynajmniej przerobić tatuaż, ale nie zadowala to osób, które chcą całkowicie pożegnać niechciane tatuaże. W takiej sytuacji najlepiej udać się do gabinetu wyposażonego w kilka laserów. To rzadkość, ale np. Klinika Miracki w Warszawie posiada lasery Discovery Pico i PicoSure..

  • Discovery Pico pozwala usunąć nawet kolory takie jak żółty czy czerwony, co jest trudne w przypadku innych laserów.
  • PicoSure działa na różnych głębokościach, więc sprawdzi się przy starych czy poprawianych rysunkach.

Dodatkowe plusy usuwania tatuażu laserem

Dodatkowo korzystanie z dwóch urządzeń pozwala poza usunięciem tatuażu laserem również na redukcję przebarwień, rozstępów czy innych defektów. Dzięki temu usunięcie tatuażu będzie pozytywnym przeżyciem, bo po nim zostanie odsłonięta zdrowa, jędrna skóra. Wcześniej wiele osób było rozczarowanych efektami laseroterapii starszego typu, bo mogło się zdarzyć, że na pokrytej rozstępami czy przebarwieniami skórze pozostały resztki rysunku, co wygląda nie lepiej niż poprzednia wersja tatuażu.

Aby dowiedzieć się więcej na temat bezpiecznego usuwania tatuażu i technologii picosekundowej, warto odwiedzić stronę: www.klinikamiracki.pl