Czarny węgiel sposobem na białe zęby? Czy to możliwe?

Na forach internetowych i w mediach społecznościowych dyskutowany jest od niedawna pewien trend – wybielanie zębów za pomocą węgla aktywowanego (zwanego także węglem aktywnym). Zastanawialiście się, czy naprawdę możesz wybielić zęby w ten sposób? Czy stosowanie czarnego węgla może przynieść śnieżnobiały i zdrowy uśmiech?

Tradycyjne zastosowania węgla aktywowanego

Aktywowany węgiel drzewny znajduje zastosowanie medycynie i kosmetologii. Jako doskonały lek był znany już w starożytnej Grecji. Obecnie jest powszechnie stosowany w przypadku występowania popularnych dolegliwości układu pokarmowego jak na przykład gazy jelitowe lub biegunka.

Aktywowany węgiel jest także składnikiem wielu kosmetyków. Jego właściwości pomagają przywrócić skórze i włosom zdrowy, piękny wygląd.

Jakie są zalety stosowania węgla aktywowanego?

Węgiel aktywowany cechują niespotykane właściwości adsorpcyjne. Co to oznacza? I dlaczego cecha ta pozwala na skuteczne wybielanie zębów?

Właściwości adsorpcyjne węgla aktywowanego powodują, że usuwa on z powierzchni zębów wszelkie zanieczyszczenia. Mogą to być zarówno plamy powstałe w wyniku nieodpowiedniej dla bieli zębów diety, jak również groźny kamień nazębny. Dzięki tym właściwościom nie jest konieczne szorowanie zębów preparatem wybielającym, ale wystarczy pozostawienie go na powierzchni zębów przez określony okres i spłukanie.

Brak konieczności mechanicznego czyszczenia zębów preparatem zawierającym węgiel aktywowany oznacza brak konieczności dotarcia szczoteczką do miejsc trudnodostępnych. Dzięki odpowiedniej konsystencji preparat samoczynnie dotrze pomiędzy łączenia zębów i wykona swoją pracę. W efekcie możliwe jest uzyskanie bieli na całej powierzchni zębów i wyeliminowanie nieestetycznego efektu „szpar”.

Brak konieczności szorowania to także mniejsze ryzyko podrażnienia szkliwa zębów i dziąseł. W efekcie preparaty zawierające węgiel aktywowany mogą być stosowane przez osoby cierpiące na dużą wrażliwość zębów lub dziąseł.

Dodatkowe zalety preparatów z węglem aktywowanym

Aktywowany węgiel ma działanie przeciwbakteryjne. Oznacza to, że jego regularne stosowanie pozwala na eliminację niebezpiecznych bakterii znajdujących się w jamie ustnej i powodujących powstawanie płytki nazębnej. W konsekwencji zęby są w mniejszym stopniu narażone na ryzyko próchnicy. A nasze portfele są mniej narażone na wydatki związane z wizytami u stomatologów.

Jest to produkt bezwonny i bezsmakowy. Dzięki temu nie występuje ryzyko, że jego stosowanie będzie się wiązało z występowaniem negatywnych reakcji związanych ze zmysłami smaku i węchu. Wbrew pozorom jest to duża zaleta. Duży dyskomfort smakowo-zapachowy jest częstą przyczyna rezygnacji ze stosowania nawet najbardziej skutecznych preparatów.

Warto również podkreślić, że preparaty zawierające węgiel aktywowany są stosunkowo niedrogie. Dzięki temu wybielanie zębów przy użyciu takich środków jest dostępne dla dużej liczby osób i nie powoduje znaczącego uszczupleniu budżetu domowego.

Źródło: Style White – Węgiel aktywny