Jak zacząć nosić soczewki kontaktowe?

Nieostre widzenie czy szybkie męczenie się oczu to pierwsze sygnały, które mogą świadczyć, o pogorszeniu się wzroku. Skuteczną metodą na korekcję różnych wad wzroku są soczewki kontaktowe. Są one wygodne w noszeniu, nie przeszkadzają w uprawianiu sportu i pozwalają, w wielu przypadkach, całkowicie zrezygnować z tradycyjnych okularów korekcyjnych. Wystarczy umówić się na wizytę u okulisty, poszerzoną o dobór soczewek kontaktowych.

Badanie wzroku w gabinecie okulistycznym

Za pośrednictwem Internetu łatwo i szybko można odszukać najbliższy dobry salon optyczny w okolicy i umówić się na wizytę. W trakcie spotkania specjalista dokonuje ogólnej oceny oczu oraz przeprowadza dokładne badania, które mają na celu określić natężenie wady oraz pomóc w doborze najlepszych soczewek kontaktowych. Do wizyty okulistycznej nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Należy tylko być bez makijażu oraz nie przyjeżdżać własnym samochodem, ponieważ badanie wzroku odbywa się po rozszerzeniu źrenic specjalnym preparatem, który na kilka godzin pogarsza widzenie. Niektóre gabinety okulistyczne oferują swoim pacjentom ciekawe promocje i darmowe soczewki kontaktowe na pierwszej wizycie.

Zdejmowanie i zakładanie soczewek kontaktowych

W trakcie wizyty u okulisty poszerzonej o dobór soczewek kontaktowych lekarz ma obowiązek wytłumaczyć pacjentowi jak prawidłowo je zakładać i zdejmować. Soczewki dotykają bezpośrednio do oka, dlatego zawsze muszą być czyste i odkażone. Przed użytkowaniem szkieł korekcyjnych należy dokładnie umyć dłonie, najlepiej mydłem antybakteryjnym, a następnie je osuszyć.

Soczewki jednodniowe czy miesięczne?

Soczewki kontaktowe dostępne są w wersji do jednorazowego użytku lub do noszenia przez 30 dni jednej pary. Rodzaj soczewek warto dopasować do trybu życia. Soczewki jednodniowe sprawdzają się u osób, które chcą z nich korzystać tylko okazjonalnie, np. wychodząc na siłownię czy ćwicząc na świeżym powietrzu. Szkła kontaktowe miesięczne to komfortowe rozwiązanie dla ludzi, którzy na stałe chcą zrezygnować z noszenia tradycyjnych okularów. Soczewki miesięczne wymagają jednak specjalnej pielęgnacji.

Soczewki kontaktowe do wielokrotnego użytku pielęgnacja

Decydując się na soczewki miesięczne, należy pamiętać, że wymagają one codziennego czyszczenia specjalnym preparatem. Płyn do soczewek zawiera w sobie składniki, które skutecznie usuwają zanieczyszczenia oraz osady białkowe gromadzące się na powierzchni szkła kontaktowego, a przy okazji pielęgnują jego delikatny hydrożelowy materiał. Zdjęte soczewki należy przełożyć do specjalnego pojemnika zalanego płynem odkażającym.