Wybielanie zębów – metody, przebieg, efekty

Wybielanie zębów to zabieg, dzięki któremu można usunąć nieestetyczne przebarwienia szkliwa i zyskać piękny uśmiech. Jego efekty utrzymują się nawet przez kilka lat. W gabinetach stomatologicznych stosowane są dwie metody: wybielanie lampą lub nakładkami z żelem.

Na czym polega wybielanie zębów?

Wybielanie zębów jest jednym z najpopularniejszych zabiegów stomatologii estetycznej. Polega ono na rozjaśnieniu ich koloru nawet o kilka tonów i usunięciu nieestetycznych przebarwień. Dzięki niemu w prosty, szybki i całkowicie bezbolesny sposób można poprawić wygląd uzębienia. Efekt raz przeprowadzonego zabiegu utrzymuje się przez 2–3 lata. Wybielanie zębów w Warszawie przeprowadzane jest przy pomocy dwóch metod:

  • lampą Beyond,
  • nakładkami z żelem wybielającym.

Wybielanie zębów lampą Beyond jest uznawane za najbardziej skuteczne. Wykonuje się je w gabinecie stomatologicznym. Polega na nałożeniu na szkliwo specjalnego żelu wybielającego i naświetlaniu go niebieskim światłem o wysokiej częstotliwości. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i trwa ok. 30 minut. Dla osiągnięcia efektu wystarczy tylko jedna wizyta. Zmiana koloru zębów widoczna jest natychmiast.

Wybielanie nakładkowe pacjent przeprowadza samodzielnie w domu. Wcześniej jednak konieczna jest wizyta w gabinecie stomatologicznym. Lekarz pobiera wyciski szczęki i na ich podstawie wykonuje specjalne szyny nakładkowe, które wypełnia żelem wybielającym. Następnie przez 10–14 dni pacjent nakłada je na noc zgodnie z otrzymanymi wcześniej instrukcjami. Efekty wybielania metodą nakładkową są równie zadowalające i trwałe, jednak należy na nie poczekać ok. 2 tygodnie.

Wybielanie zęba martwego

Inaczej wygląda wybielanie zęba martwego. Przeprowadza się je jedynie w gabinecie stomatologicznym. Polega ono na wykonaniu w tkance zęba niewielkiego otworu, wprowadzeniu do wnętrza preparatu wybielającego i zamknięciu ubytku na kilka dni opatrunkiem tymczasowym. Na kolejnej wizycie lekarz ocenia kolor zęba i w razie potrzeby powtarza zabieg. Po osiągnięciu pożądanego efektu ubytek uzupełniany jest materiałem kompozytowym.

Zalecenia po wybielaniu zębów

Aby wybielanie zębów przebiegło prawidłowo, a efekt utrzymał się przez kilka lat, pacjent powinien ściśle stosować się do zaleceń lekarza. Należy powstrzymać się od palenia papierosów i przez 7 dni stosować tzw. białą dietę. Polega ona na wyeliminowaniu z jadłospisu produktów, które powodują przebarwienia szkliwa. Należą do nich:

  • czerwone owoce: truskawki, jagody, wiśnie, maliny, borówki,
  • czerwone, pomarańczowe i zielone warzywa,
  • niektóre przyprawy: chilli, czerwona papryka, cynamon, curry, kurkuma, bulion,
  • soki, musy i przeciery owocowe,
  • ciemne sosy,
  • kawa,
  • czarna herbata,
  • kolorowe napoje.

Bardzo ważne jest dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej. Zęby należy szczotkować po każdym posiłku szczoteczką z miękkim włosiem i czyścić nicią dentystyczną.