Utrata zęba – korona, most protetyczny czy implant

Problemy z uzębieniem są coraz częstsze nie tylko wśród starszych osób, ale również młodszych. Co zrobić, gdy utracimy zęba? Jaki sposób na jego wstawienia wybrać?

Korona zębowa

Korona zębowa wykorzystywana jest zazwyczaj w przypadku częściowej utraty zęba w wyniku próchnicy lub leczeniu kanałowym. Korona zębowa nie tylko poprawia wizualnie nasze uzębienie, ale również znacząco je umacnia. Stomatolodzy decydują się na jej założenie w celu pokrycia uszkodzonego zęba. Wyróżnia się kilka rodzajów koron zębowych: korona porcelanowa mocowana na bokach innych zębów na podbudowie metalowej lub ceramicznej, korona porcelanowa montowana na złotej podbudowie, korona ceramiczna, która najmniej odróżnia się od naszych zębów i jest montowana na podbudowie tlenkowej oraz korona akrylowa, która jest tymczasowa.

Most protetyczny

Jeżeli brakuje nam więcej niż jednego zęba powinniśmy wybrać most protetyczny. Jest to konstrukcja złożona z koron protetycznych przymocowana w jamie ustnej na zębach filarowych. Most protetyczny łączony zazwyczaj jest stopami metali, a wykonany z akrylu, cyrkonu lub ceramiki. Stomatolodzy polecają szczególnie mosty protetyczne w przypadku ryzyka powstawania nieprawidłowego zgryzu, gdy brakuje nam swojego uzębienia. Jest to uzupełnienie stałe, którego największą zaletą jest to, że mamy wrażenie posiadania własnych zębów. Wielu pacjentów nie widzi różnicy pomiędzy swoimi zębami, a mostem protetycznym.

Implant zębowy

W przypadku utraty jednego zęba stomatolodzy nierzadko polecają zastosowanie implantu zębowego. Jest to konstrukcja protetyczna montowana zazwyczaj do żuchwy na śrubie wykonanej z metalu, który nie jest niebezpieczny dla naszego organizmu. Korona wykonana może być z metalu, ceramiki, akrylu lub cyrkonu. Ważną cechą implantu zębowego jest fakt, że imituje on nasz klasyczny korzeń, przez co pozostałe zęby nie powinny się uszkadzać. Implanty zębowe stosowane są szczególnie wtedy, gdy nie chcemy, żeby były widoczne braki w uzębieniu oraz chcemy zapobiec utraty kolejnych zębów.

Podsumowanie

Obecnie specjaliści stosują różne sposoby wstawiania brakujących zębów. Implanty, korony i mosty protetyczne można wykonać podczas jednego, krótkiego zabiegu u wybranych stomatologów ze Szczecina.