Znamiona skórne – kiedy warto zgłosić się do lekarza

Każdy z nas ma skórę, na której zdarzają się znamiona, brodawki, czy pieprzyki. Czy wszystkie z nich są niegroźne i stanowią jedynie defekt kosmetyczny? Czy są znamiona, które powinny nas martwić i które wymagają konsultacji z lekarzem?

Znamiona a rak podstawnokomórkowy

Na ogół znamiona na skórze nie są groźne, jednakże są również takie których wszyscy się boimy. Są to czerniaki, jednakże nie wszystkie znamiona mają szansę się w niego zmienić. Warto wiedzieć, że oprócz zwykłych, niegroźnych pieprzyków, są także takie których pod żadnym pozorem nie możemy lekceważyć. Na pierwszym planie groźnych chorób wynikających z mutacji pieprzyków, jest najczęściej występujący rak podstawnokomórkowy, czyli rak skóry. Potencjalnie możemy uznać go za najmniej groźny, a także łatwy w leczeniu nowotwór skory. Cechuje się on złośliwością miejsową, dlatego nie daje odległych przerzutów, zarówno na poziomie skóry, jak i w tkance.

W jaki sposób leczyć raka podstawnokomórkowego?

Głównym leczeniem raka podstawnokomórkowego jest jego wycięcie chirurgiczne. To zabieg bezbolesny, przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym.
Zanim jednak zdecydujemy się na wycięcie warto zastanowić się, czy to ten rodzaj nowotworu zaatakował nasze pieprzyki. Z każdą podejrzaną zmianą należy zgłosić się do lekarza. Dotyczy to szczególnie przypadków, jeżeli znamię jest owrzodzone, pokryte strupkiem, obramowaniem i nie goi się nawet kilka miesięcy. Wówczas znamię należy zweryfikować histopatologicznie, a w tym celu pobrać materiał ze zmiany i zbadać go pod mikroskopem.

Niektórzy lekarze pobierają wycinek, badają go i jeżeli wynik potwierdzi raka podstawnokomórkowego, zalecają wycięcie doszczętne.

Czy znamiona barwnikowe mogą być oznaką czerniaka?

Znamiona określane mianem barwnikowych są zmianami, których nie wolno pod żadnym pozorem bagatelizować. Takie zmiany najczęściej przeistaczają się w czerniaka. To groźne schorzenie powoduje zmiany barwnikowe, które pierwotnie były pieprzykami. Usuwanie znamion skórnych przeprowadza się podczas zabiegu bezbolesnym w znieczuleniu miejscowym.

Jak rozpoznać czerniaka?

Decyzja czy dany pieprzyk wymaga usunięcia wymaga obserwacji profesjonalnego lekarza. Kluczową rolę odgrywa tutaj dermatoskopia, czyli badanie które pozwala bardzo dokładnie oglądnąć pieprzyk. Najczęściej czerniak przybiera postać większą aniżeli poprzednio, ma nierówne rozmieszczenie, granice, a także niepokojące jest podkrwawianie bądź też pojawianie się innej wydzieliny. Czujność powinna wzbudzić również bolesność i swędzenie pieprzyka.