Suplementacja przed treningiem – jakie odżywki stosować

Trening to najważniejszy czynnik, który wpływa na efekty w danej dyscyplinie sportowej. Wykonanie go w optymalny sposób gwarantuje równie optymalne rezultaty, dlatego przed wysiłkiem fizycznym można się wspomóc odpowiednio dobranymi suplementami. Oto lista produktów, po które warto sięgnąć.

Kreatyna

Gdyby stworzono listę z najlepiej przebadanymi suplementami na świecie, kreatyna z pewnością zajęłaby pierwsze miejsce. Naukowcy od dziesięcioleci sprawdzają jej działanie i właściwości, wielokrotnie potwierdzając, że są one godne uwagi z punktu widzenia osób uprawiających sport. Ponieważ kreatyna poprawia wydolność, siłę i masę mięśni, można ją stosować w każdej dyscyplinie – nie tylko siłowej, ale również szybkościowej i wytrzymałościowej. Co ważne, suplement ten należy spożywać wraz z posiłkiem zawierającym węglowodany, aby jego działanie było optymalne.

Kofeina

Kofeina to najpopularniejszy stymulant dostępny w legalnej sprzedaży, który w największym stopniu spożywany jest w kawie. Zawartość kofeiny w kawie wypijanej przez większość Polaków jest jednak stosunkowo niewielka, dlatego przed treningiem można sięgnąć po suplementy z większą ilością tego składnika. Mowa np. o kofeinie bezwodnej, różnego rodzaju przedtreningówkach czy spalaczach tłuszczu. Godny polecenia jest w szczególności spalacz tłuszczu Redox Hardcore od Allnutrition, który zawiera podwyższoną dawkę kofeiny.

Kofeina zapewnia pobudzenie przed treningiem, dzięki czemu ma się więcej energii w jego trakcie i jest się lepiej zmotywowanym do ćwiczeń. Nie należy jednak przyjmować dużych dawek kofeiny przed każdym treningiem, aby się do nich nie przyzwyczaić. Lepiej wykorzystać jej pełne działanie wyłącznie w dniach, w których planuje się ciężki trening.

Beta-alanina

Beta-alanina to kolejny związek o potwierdzonym, skutecznym działaniu, który z powodzeniem można i warto wziąć ok. pół godziny przed treningiem. Dzięki niemu poprawia się wydolność mięśniowa, dlatego w trakcie ćwiczeń można dać z siebie jeszcze więcej. Poleca się ją szczególnie przed ciężką lub długą sesją treningową, jak również w przypadku ćwiczeń zorientowanych bardziej na wytrzymałość niż masę czy siłę. Korzystny wpływ na wzrost siły pośrednio przekłada się jednak na lepsze efekty w budowaniu muskulatury.

Arginina

Podobnie jak beta-alanina i kofeina, tak i arginina daje dodatkowego „kopa” przed treningiem, znakomicie wspierając organizm w trakcie intensywnego wysiłku, a także korzystnie wpływa na procesy regeneracyjne już po zakończeniu ćwiczeń. Z punktu widzenia osób, których celem jest zbudowanie jak największej masy mięśniowej, ważną rolę powinien odgrywać fakt, że arginina bierze udział w syntezie hormonu wzrostu i insuliny, czyli związków o dużym znaczeniu dla wzrostu masy mięśniowej.