Kolagen – składnik piękna

Piękno to coś, co dodaje pewności siebie i poprawia nastrój. Jednym z czynników, który w znacznym stopniu wpływa na nie, jest kolagen. Poznaj bliżej składnik urody, który posiada każdy z nas.

Czym jest kolagen?

Naturalna substancja występująca w organizmie każdego człowieka. Jest to białko złożone z dziewiętnastu aminokwasów. Wyróżnia się dwanaście typów kolagenu. Stanowi budulec wielu narządów, przede wszystkim skóry, kości, zębów, ścięgien, chrząstek, naczyń krwionośnych oraz innych. Chroni narządy wewnętrzne, takie jak nerki, żołądek czy wątroba. Utrzymuje sprężystość tkanek i narządów. Ma ogromny wpływ na wygląd skóry, włosów i paznokci.

Gdy niczego nie brakuje

Kiedy w organizmie jest dostatecznie dużo kolagenu, skóra promienieje. Jest bardzo dobrze nawilżona i elastyczna. Cechuje ją odpowiednie napięcie oraz jędrność. Cera wygląda na zdrową, nie ma na niej zmarszczek. Włosom i paznokciom nie dolega łamliwość, są piękne i błyszczące.

Wielka strata

Gdy jednak brak tego dobroczynnego białka, zaczynają się poważne problemy. Skórze brakuje nawilżenia, staje się nadmiernie wysuszona. Proces starzenia zostaje przyspieszony. Elastyczność cery się zmniejsza, mogą zacząć pojawiać się pierwsze zmarszczki oraz rozstępy. Może zacząć doskwierać ci cellulit. Pogorszeniu ulega także kondycja włosów. Stają się suche oraz łamliwe, mogą nawet zacząć wypadać. Paznokcie zaczynają być coraz bardziej kruche i łamliwe, coraz trudniej będzie ci utrzymać je w dobrym stanie. Możesz zacząć odczuwać ból stawów.

Jak pomóc cerze?

Najlepiej działać od wewnątrz oraz od zewnątrz. Trzeba jednak pamiętać, że kolagen to duże cząsteczki, które nie przedostaną się do głębszych warstw skóry, czyli tam, gdzie naturalnie występuje w ludzkim organizmie. Środki takie jak kremy czy balsamy nie pomogą też twoim narządom wewnętrznym. Aby zadziałać od środka, wspomóc możesz się właściwą dietą oraz suplementami. Pamiętaj, aby mądrze wybrać środek, który zamierzasz stosować. Poświęć na to odpowiednio dużo czasu i uwagi – w grę wchodzi twoje zdrowie oraz uroda. Pomimo stosowania wewnętrznego, nie warto całkowicie rezygnować z kremów – kolagen bardzo dobrze nawilża. Głęboko nawilżona skóra zdecydowanie dłużej zachowa swój blask i elastyczność. Pamiętaj też, że utrata kolagenu nieuchronnie wiąże się z rozpoczętym już procesem starzenia. Nie możesz go całkowicie zatrzymać, ale możesz go nieco spowolnić. Osiągniesz to dzięki właściwej pielęgnacji i diecie. Podstawą jest przede wszystkim zdrowy tryb życia.

Źródło: https://kolagen.info/