Kwas hialuronowy – wszystko, co musisz wiedzieć

Zapewne nie raz już zetknęłaś się z nazwą tej substancji, która przez niektórych kojarzona jest negatywnie w aspekcie przeprowadzania inwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej. Nie jest to absolutnie prawdą, a przekonasz się o tym, czytając nasz poniższy wpis. Dowiesz się wszystkiego o kwasie hialuronowym, a także jego zastosowaniach. Wyjaśnimy także dlaczego nie powinno się go stosować samodzielnie, co niestety nadal jest praktykowane przez część kobiet, a może mieć poważne skutki dla ich zdrowia i samopoczucia.

Kwas hialuronowy – co to jest?

Dla lepszego zrozumienia dalszej części musisz najpierw zrozumieć i poznać samą substancję kwasu HA, który naturalnie występuje w organizmie ludzkim w postaci hialuronianu sodu, czyli soli sodowej. Zatem nie jest to element całkowicie obcy dla naszego ciała, a wręcz przeciwnie stanowi część składową między innymi skóry, mazi stawowej oraz ścian naczyń krwionośnych. Jego głównym zadaniem jest wiązanie wody, gdzie w ciągu dnia powstają dziesiątki cząsteczek zastępujących poprzednio wytworzone. Jednak wraz z wiekiem powstaje ich coraz mniej, a to doprowadza do degeneracji tkanek. Stąd właśnie pomysł na dostarczanie kwasu z zewnątrz za pomocą zastrzyków czy w postaci kremów.

Generalnie kwas HA wraz z kolagenem są dwoma najważniejszymi budulcami skóry, dzięki którym staje się ona właściwie nawilżona oraz uelastyczniona. W przypadku zmniejszonej ilości substancji hialuronianu tkanki skórne zaczynają wiotczeć i wysuszać się, a to z kolei prowadzi do pojawiania się pierwszych oznak starości – zmarszczek.

Wszechstronne zastosowanie

Chcemy skupić się w dzisiejszym wpisie głównie na przeznaczeniu w medycynie estetycznej, aczkolwiek warto wspomnieć o pozostałych zastosowaniach kwasu hialuronowego w innych dziedzinach, o których zapewne nawet byś nie pomyślała. Zatem nadają się on świetnie do produkcji płynów do soczewek oraz pozostałych preparatów w postaci kropel do oczu, ponieważ doskonale nawilża oka, a zwłaszcza w przypadku zespołu suchego oka. Wykorzystywany jest również w chirurgii okulistycznej, np. podczas zabiegu zaćmy.

Następnie można znaleźć go lekach i zabiegach niwelujących problemy z układem kostnym, gdyż jest on także częścią współbudującą tkanki kostne. Podobnie przy zabiegach ginekologicznych stosowany jest kwas HA, ze względu na swoje właściwości gojące. Jednak tak jak wspomnieliśmy wcześniej chcemy skoncentrować się na jego przeznaczeniu w medycynie estetycznej, gdzie pełni funkcję odmładzającą. Substancja ta najczęściej jest wstrzykiwana w konkretne miejsca na skórze, by wypełnić zmarszczki i przywrócić skórze dawny blask. Generalnie odpowiada za zwiększenie elastyczności, nawilżenie skóry, wyrównanie kolorytu, a także opóźnia procesy starzenia się.

Kwas HA tylko u kosmetologa

Zdecydowanie odradzamy stosowania kwasu hialuronowego w zastrzykach samodzielnie, a zwłaszcza jeśli nigdy nie miałaś styczności z podobnymi czynnościami. Zresztą często zakup substancji odbywa się w niepoprawny sposób, gdyż nie masz pewności z jakiego źródła pochodzi kwas. Co więcej, brak konsultacji ze specjalistą może mieć bardzo poważne skutki dla Twojego zdrowia, ponieważ konieczne jest zbadanie reakcji alergicznej oraz rozważenie proponowanej dawki substancji. Sama nie jesteś w stanie wszystkiego przewidzieć, dlatego o wiele lepiej i bezpieczniej będzie udać się do profesjonalnego gabinetu medycyny estetycznej. W przeciwnym razie polecamy wybrać się na szkolenie z kosmetologii, na którym nauczysz się samej sztuki iniekcji, jak i zdobędziesz niezbędną wiedzę o kwasie hialuronowym.