Implantologia – nowa jakość pięknego uśmiechu

Implantologia to jedna z najmłodszych dziedzin stomatologii. Zaledwie kilkanaście lat wystarczyło aby zaczęła cieszyć się tak ogromną popularnością wśród pacjentów. Obecnie stanowi jedną z najchętniej wybieranych metod uzupełnienia braków w uzębieniu. Implanty są niemal kopiami naturalnych zębów.

Implantologia to dziedzina stomatologii, która zaledwie czterdzieści lat temu zaczynała raczkować i nikt nie spodziewał się, że za kilkanaście lat zacznie cieszyć się tak ogromną popularnością wśród pacjentów. Obecnie stanowi jedną z najchętniej wybieranych metod uzupełnienia braków w uzębieniu. Implanty są niemal kopiami naturalnych zębów, także pod kątem fizjologicznym – tytan, z którego stworzone są małe śrubki mocowane bezpośrednio do kości pacjenta, jest jedynym metalem, którego nie odrzuca organizm – znaczy to tyle, że wszczepiony tytanowy implant zostaje potraktowany jak naturalna tkanka i najczęściej organizm go nie odrzuca.

Czemu implanty?

Implanty są bardzo wszechstronnym rozwiązaniem – może nim zostać zastąpiony zarówno pojedynczy ząb, jak i ich szereg lub całe uzębienie. Ponadto są prawdziwą inwestycją na lata – tytan to jeden z mocniejszych materiałów, który jest znacznie lżejszy od stali, posiadając jednocześnie jej właściwości, takie jak twardość. Z tytanu produkowane są statki i promy kosmiczne, to wystarczający argument, obrazujący, jak trwałym materiałem jest tytan. Ta kwestia jest o tyle istotna, że zdecydowanie się na zabieg implantologii jest inwestycją na lata, jeśli nie na całe życie. Warto posiadać tę wiedzę, decydując się na zabieg.

O implanty trzeba dbać, przynajmniej tak intensywnie, jak o swoje naturalne zęby. Sytuację ułatwią materiały dla stomatologów, które pozwolą na specjalistyczną pielęgnacje nowych zębów. Co prawda próchnica nie grozi osobom, które posiadają implanty, gdyż są one w większości przypadków wykonane z ceramiki, której nie grozi jej rozwój, jednak brak odpowiedniej higieny może prowadzić do innych schorzeń.

Warto przy tym zaznaczyć, że implanty nie przynoszą korzyści wyłącznie estetycznych. W wielu przypadkach są jedynym rozwiązaniem na zachowanie zdrowych zębów. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku, kiedy posiadamy ubytki w uzębieniu. Długotrwała sytuacja tego typu powoduje zanik kości żuchwy. Wczepienie implantu pozwala na normalną pracę całej szczęście i utrzymaniu kości w naturalnym stanie.

Kolejną zaletą jest brak bariery wiekowej, która ograniczałaby możliwość poddania się zabiegowi wszczepienia implantu. Zarówno nastolatek, jak i osoba w starszym wieku, może zdecydować się implanty. Jedyne ograniczenie, jakie dotyczy wszystkich chętnych i zdecydowanych, dotyczy ogólnego stanu zdrowia i zdrowia jamy ustnej oraz odpowiednie stan układu kostnego, który umożliwi osadzenie implanty w jamie ustnej pacjenta.

Niestety na samych zaletach się nie kończy

Główną wadą – chociaż to tez nie do końca odpowiednie słowo – jest cena. Implanty to dosyć kosztowny zabieg, na który nie każdy z nas może sobie pozwolić. Cena wynika zwykle z jakości implantów, jakie stomatolog planuje zastosować. Jakość idzie w parze z ceną, asortyment dla stomatologów zajmujących się dziedziną implantologii nie tanieje, dlatego mimo wszystko warto zastanowić się nad wyborem droższego, ale sprawdzonego rozwiązania, którego testy trwały lata a nie miesiące.

Istotny jest również czynnik ryzyka nieprzyjęcia się implantu. Technologia poszła do przodu i zdarza się to rzadko, jednak zawsze trzeba wziąć pod uwagę taką możliwość i zastanowić się, czy mimo tego chcemy podejmować ryzyko i decydować się na zabieg.