Higiena stóp – podologia

Jeszcze do niedawna podologia była słowem znanym wyłącznie specjalistom. Dzisiaj szyld: gabinet podologiczny widoczny jest na wielu naszych ulicach.

Podologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem chorób stóp i stawu skokowo-goleniowego. Ta młoda dziedzina zajmuje się zarówno stopami zdrowymi jak i chorymi, choćby takimi jak stopa cukrzycowa.

Gabinet podologiczny ma swój początek w gabinetach kosmetycznych wykonujących usługę pedicure. Jednak, ponieważ usługi te często pozostawiały wiele do życzenia, powstało zapotrzebowanie na wyniesieniu pedicure na wyższy poziom, zbliżony do leczenia medycznego. Okazało się bowiem, że dolegliwości stóp, choćby takie jak wrastający paznokieć wymagają większych umiejętności niż podstawowe kosmetyczne. Zabiegi podologiczne zalecane są szczególnie osobom, które choćby ze względu na ograniczenia ruchowe nie mogą samodzielnie zadbać o higienę stóp. Gabinet podologiczny to miejsce, gdzie leczy się uszkodzenia skóry stóp, odciski, haluksy, pęknięcia na stopach czy zgrubiały naskórek. Ważnym aspektem leczenia podologicznego jest leczenie nadpotliwości stóp, na które cierpią zarówno kobiety jak i mężczyźni. Profesjonalne porady podologa pomagają wyleczyć się z tej krępującej dolegliwości.

Na dolegliwości stóp cierpi coraz więcej osób. Składa się na to wiele przyczyn. Noszenie butów niskiej jakości, sztuczny materiał z jakiego są one wykonywane, brak profilowania podeszwy, wszystkie te cechy z czasem oddziałują negatywnie na stopy. Pojawiają się problemy z paznokciami, często zbyt mały but powoduje wrastanie paznokci, pęka naskórek na stopach, tworzą się haluksy. Wszystkie te dolegliwości można dość łatwo i skutecznie leczyć, pod warunkiem systematycznych wizyt w gabinecie podologicznym lub można im zapobiegać korzystając z usług kosmetyczki.

Dbanie o higienę stóp jest niezwykle istotne dla diabetyków. Każdy z nich powinien korzystać systematycznie z usług podologa. Stopa cukrzycowa to jedna z częstych przyczyn amputacji nóg, jednym z profilaktycznych działań chroniących stopę jest właśnie wizyta u podologa. Optymalnie byłoby, gdyby każdy z nas traktował zabiegi dla stóp tak jak traktuje się potrzebę wizyty u fryzjera.