Każdy z nas może zaobserwować pojawiające się z czasem na skórze różnego rodzaju zmiany. Najczęściej przebarwienia związane są z nadmierną ekspozycją na słońce. Jednak przyczyn ich występowania jest o wiele więcej. Jakie czynniki wpływają na pojawienie się przebarwień na skórze i czy można się ich pozbyć w bezpieczny dla zdrowia, małoinwazyjny sposób?
Promieniowanie UV – wróg Twojej skóry
Jedną z najczęstszych przyczyn pojawienia się na skórze różnego rodzaju przebarwień jest jej nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV. Dotyczy to zarówno korzystania z kąpieli słonecznych, jak i z solarium bez odpowiedniego zabezpieczenia za pomocą kosmetyków z filtrami czy blokerami UVA i UVB. Warto pamiętać, że nawet na czas spaceru po parku czy drogi do pracy należy stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi, gdyż pozwoli to nam uniknąć pojawienia się zmian skórnych, które nie tylko stanowią problem estetyczny, ale także wpływają na stan naszej skóry i nasze zdrowie. Przebarwienia słoneczne nie pojawiają się od razu. Czasami przebarwienia, plamy i piegi mogą pojawić się po kilku miesiącach lub nawet po kilku latach. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że nadmierna ekspozycja na słońce znacznie przyśpiesza proces starzenia się skóry.
Co jeszcze może być przyczyną tworzenia się przebarwień na skórze?
Obok nadmiernej ekspozycji na słońce jako częstą przyczynę występowania przebarwień na skórze wskazuje się zaburzenia w funkcjonowaniu komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie melaniny. Melanina to naturalny barwnik skóry, który odpowiada za jej kolor. Jeżeli dojdzie do zaburzeń jego wytwarzania, na skórze mogą pojawić się ciemne i nierównomiernie rozłożone plamy, które uwidoczniają się pod wpływem promieni słonecznych. Plamy tego typu pojawiają się najczęściej na dłoniach, ramionach, dekolcie, szyi, twarzy, przedramionach i łydkach. Nierównomierne plamy na całym ciele mogą powstać również wskutek zaburzeń gospodarki hormonalnej, przyjmowania niektórych leków, stanów zapalnych (np. wątroby), stosowania niektórych kosmetyków, a także wraz z wiekiem (tak zwane plamy starcze).
W jaki sposób bezpiecznie usuwa się przebarwienia skórne?
Metoda usuwania przebarwień zazwyczaj dobierana jest indywidualnie do pacjenta i rodzaju przebarwień. Jedną z metod nieinwazyjnego usuwania przebarwień jest Cosmelan – terapia oferowana przez Centrum Medyczne DP Med. Jest to terapia, która usuwa około 90% przebarwień. Cosmelan działa jak połączenie peelingu medycznego i preparatów wpływających na proces tworzenia barwnika skóry. Podczas zabiegu, rozłożonego w czasie, lekarz aplikuje na skórę preparat rozjaśniający, który ma postać maski i kremu do późniejszego samodzielnego stosowania. Cała kuracja trwa trzy miesiące. Pierwsze efekty zabiegu widoczne są już po mniej więcej siedmiu dniach od zabiegu. Warto przy tym pamiętać, że wszelkie zabiegi związane z usuwaniem przebarwień czy peelingi medyczne dobrze jest zaplanować na okres jesienno-zimowy, kiedy słońce nie jest tak intensywne i nie będzie podrażniać skóry po wykonanym zabiegu.