Ból kolana daje ci w kość? Komórki macierzyste z tłuszczu są rozwiązaniem

Wypadki chodzą po ludziach, a po osobach aktywnie uprawiających sport w szczególności! Niefortunna kontuzja może zaprzepaścić największe marzenia o karierze sportowej. Ale nie tylko sportowcy są narażeni na urazy stawów. Po pomoc ortopedyczną sięgają też pracownicy fizyczni, osoby starsze i osoby po wypadkach. Wbrew pozorom praca przy biurku też nie oszczędza stawów. Na szczęście w ostatnim czasie powstają coraz skuteczniejsze metody leczenia urazów ortopedycznych. Mogą one całkowicie zniwelować skutki kontuzji i przyspieszyć powrót do pełnej sprawności. Do tych metod należy zaliczyć nowoczesny zabieg z użyciem komórek macierzystych pobranych z tkanki tłuszczowej pacjenta.

Pionierska metoda

Medycyna estetyczna to nie tylko poprawianie mankamentów urody. Specjaliści od medycyny estetycznej opracowują coraz to nowsze zabiegi, których celem jest skuteczne leczenie schorzeń ortopedycznych oraz idąca za tym poprawa sprawności fizycznej. Do prekursorów regeneracyjnej medycyny sportowej w Polsce należy zespół z Centrum DER-MED w Krakowie, który jako jeden z pierwszych w naszym kraju przeprowadził zabieg Q-graft® z użyciem komórek macierzystych pobranych z tłuszczu!

Na czym polega metoda? Separator Q-graft® został zintegrowany z urządzeniem do liposukcji Body-Jet, dzięki czemu powstał niezwykle skuteczny zabieg leczenia bólu i schorzeń ortopedycznych. Pozwala on na szybkie i bezpieczne pobranie komórek macierzystych z tłuszczu. Metoda ta pomaga uzyskać znacznie więcej żywotnych komórek macierzystych, niż jakakolwiek inna.

Przebieg zabiegu

Aby procedura była skuteczna, konieczne jest wyodrębnienie z tkanki tłuszczowej jak największej liczby pojedynczych, nieuszkodzonych komórek. Pacjent najpierw poddawany jest zabiegowi bezpiecznej i małoinwazyjnej liposukcji urządzeniem Body-Jet. Następnie system Q-graft® separuje komórki macierzyste, które zostają wprowadzone w miejsce schorzenia ortopedycznego. Działanie komórek macierzystych w leczeniu ortopedycznym jest nieocenione. Ta innowacyjna metoda daje choremu pewność, że zabieg będzie najbardziej skuteczny, ponieważ leczenie odbywa się za pomocą jego własnych komórek, co eliminuje ryzyko ich odrzucenia.

Wskazania do zabiegu i korzyści

Ważną zaletą terapii komórkami macierzystymi z tłuszczu przy pomocy urządzenia Q-graft® jest to, że metoda ta nastawiona jest na usuwanie właściwej przyczyny problemu, a nie tylko niwelowania bólu.

Komórki macierzyste z tłuszczu stosuje się w przypadku wielu schorzeń ortopedycznych, m.in.:

  • kontuzji sportowych,
  • uszkodzenia ścięgien,
  • urazów chrząstki stawowej,
  • bólu mięśni,
  • zwyrodnienia stawów (np. stawu skokowego, kolan czy barków) na skutek starzenia – pomaga wydłużyć aktywność fizyczną o kilka lat,
  • leczeniu wielu innych dolegliwości ruchowych np. schorzenia zwanego “łokciem tenisisty”

Efekty zabiegu

Przywrócenie prawidłowych funkcji stawów, ścięgien i więzadeł, całkowite lub prawie całkowite wyleczenie bólu, przyspieszona regeneracja tkanek – to tylko niektóre efekty innowacyjnej metody leczenia za pomocą komórek macierzystych z tłuszczu. Naukowcy dostrzegli też znacznie szybszą regenerację złamanych kości i stawów rzekomych po poddaniu pacjenta terapii komórkami macierzystymi. Ponadto zabieg Q-graft® potrafi spowolnić proces niszczenia stawów spowodowany wiekiem. W przypadku rekonstrukcji więzadeł czy ścięgien, podanie materiału w postaci komórek macierzystych z tłuszczu bezpośrednio w miejsce uszkodzenia, powoduje natychmiastowe tworzenie się zdrowych tkanek.

Ważne jednak jest to, aby rodzaj i zaawansowanie uszkodzenia ocenił specjalista. Przed zabiegiem odbywa się więc konsultacja z ortopedą – specjalistą medycyny sportowej.