Aktywny tryb życia, a sprawność seksualna

Sprawność seksualna to niezwykle ważna kwestia dla każdego związku. Bez względu na wiek każdy chce być aktywny w tej dziedzinie. Sprawność w łóżku to sprawa priorytetowa w szczególności dla mężczyzn, ale i kobiety w tej dziedzinie nie lubią pozostawać w tyle. O ile w wieku dwudziestu i trzydziestu lat sprawa ma się stosunkowo dobrze. To w kolejnych dekadach u wielu osób zaczynają się problemy. Choć seks po 50-tce to dla niektórych temat tabu, to nie znaczy wcale, że zjawisko to nie istnieje. Wystarczy spojrzeć na dzisiejszych seniorów, niektórzy z nich są bardziej aktywni towarzysko niż nie jeden trzydziestolatek, poznają nowych znajomych, umawiają się na sex randki i żyją pełnią życia. Ale niestety wielu z tych osób dotyka problem „niemożności”.

Czym to jest spowodowane? I jak temu zarazić?

Otóż sprawność seksualna zależy od wielu czynników. Zmiany hormonalne i niektóre stany chorobowe mogą być przyczyną problemów łóżkowych. Pominąwszy jednak te niezależne od nas przyczyny, bardzo ważna kwestią dla utrzymania odpowiedniej sprawności seksualnej jest aktywny tryb życia i właściwie zbilansowana dieta. Osoby prowadzące aktywny tryb życia nie mają tez problemów w sferze seksualnej. Siedzący tryb życia sprzyja otyłości i powoduje spadek poziomu libido. Osoby otyłe, bez względu na wiek, mają mniej energii i są mniej sprawne. Z kolei osoby szczupłe są aktywniejsze, postrzegane są jako atrakcyjniejsze i tak też się czują i co za tym idzie nie mają większych problemów ze sprawnością seksualną. Ćwicząc nie tylko dotleniamy organizm, ale również poprawiamy metabolizm, przyspieszamy spalanie tłuszczu i przyczyniamy się do wytwarzania endomorfin czyli hormonów szczęścia. Osoby aktywne fizycznie mają więcej siły i ochoty do życia, a konsekwencją tego jest również większy poziom libido.

Sprawność seksualna daje wiele radości dla obojga partnerów, dlatego by utrzymać jej właściwy poziom przez długi czas należy prowadzić aktywny tryb życia. Siedzenie na kanapie przez telewizorem, czy komputerem raczej nie sprzyja naszej kondycji. Aby zachować właściwą sprawność potrzebny jest ruch. Najlepiej uprawiać jakąś dyscyplinę sportu, która nie tylko poprawi naszą kondycje ale i przyniesie nam dużo satysfakcji, poprawi nasz wygląd i samopoczucie. A siedzenie przed komputerem, owszem, ale podczas randki w Internecie z nowo poznanym partnerem.