Z wizytą u podologa – najczęstsze problemy ze stopami

Wielu problemom, które dotykają naszych stóp może zaradzić podolog, czyli specjalista, zajmujący się właśnie zdrowiem stóp. Jeżeli więc borykasz się z odciskami, wrastającym paznokciem czy pękającymi piętami, to jak najszybciej powinieneś odwiedzić gabinet podologiczny.

Pierwsza wizyta u podologa

Na pierwszej wizycie u podologa przeprowadzi on z tobą wywiad, aby poznać twoje nawyki odnośnie pielęgnacji stóp, a także, by zapytać o przyjmowane leki, wcześniejsze leczenie danego problemu czy inne choroby, na które cierpisz, a które mogą wpływać na stopy. Kolejnym etapem będzie dokładne obejrzenie stóp. Podolog przed rozpoczęciem badania poprosi cię o odświeżenie stóp. Nie musisz się krępować – podolog widział już niejedne stopy, więc twoje nie będą dla niego niczym nowym. Po dokładnym obejrzeniu stóp podolog na życzenie pacjenta przeprowadzi pedicure leczniczy, czyli podstawowy zabieg podologiczny. W jego trakcie obetnie i opiłuje paznokcie, oczyści wały okołopaznokciowe, a także usunie zgrubienia i nałoży specjalny preparat nawilżający. Jeżeli w czasie oględzin stóp zauważy on jakieś dolegliwości, wówczas ustali z pacjentem plan leczenia. W przypadku braku dolegliwości podolog udzieli rad, jak pielęgnować stopy w domu, aby nie sprawiały one żadnych problemów.

Kiedy warto wybrać się do podologa?

Wizyta u podologa powinna być konieczna, jeżeli borykasz się z problemem wrastających paznokci czy grzybicą stóp. Są to bowiem problemy, które w dużej mierze utrudniają codzienne funkcjonowanie, a ich wyleczenie na pewno poprawi komfort twojego życia. Powodem do odwiedzenia podologa jest także występowanie odcisków, modzeli, kurzajek czy problemu pękających pięt. Podolog opracuje zmiany, a następnie zaleci właściwe sposoby pielęgnacji stóp, by nie dopuścić do ponownego pojawienia się tych samych problemów.

Podologa warto odwiedzić zawsze, gdy z naszymi stopami dzieje się coś niedobrego. W końcu każdego dnia przez cały dzień wykonują ogromną pracę, przenosząc nas z miejsca na miejsce. Warto więc zadbać o to, by robiły to w komfortowych warunkach.