Jaki olejek do włosów wybrać? Jak stosować olejki

włosy

Olejowanie włosów to trend ostatnich lat; o skuteczności tego zabiegu nieustannie dyskutują miłośnicy włosingu, a blogerzy branży beauty chętnie testują jego możliwości. Wniosek jest zwykle jeden: olejowanie potrafi zdziałać cuda, ale tylko wówczas, gdy olej zostanie odpowiednio dobrany do potrzeb włosów. Z naszego artykułu dowiesz się, jak to zrobić – i jak właściwie stosować olejki.

Olej a olejek do włosów – czym się różnią?

Pierwszym punktem na drodze do olejowania jest ustalenie, czy powinno odbywać się ono z pomocą olejków – czy oleju. Choć pierwsza nazwa zdaje się bowiem być wyłącznie zdrobnieniem drugiej, to w świecie włosingu dotyczy zupełnie innego produktu. Olej to jeden naturalny tłoczony produkt roślinny, a olejek to mieszanka oleju (albo kilku) z innymi składkami. Olejki są komponowane w taki sposób, by jak najlepiej wzmacniać działanie głównego oleju i dodawać mu ekstra składników odżywczych. Biorąc na przykład serię Oil Wonders marki Matrix, olejek wygładzający Amazonian Murumuru składa się między innymi z połączenia oliwy z oliwek z masłem z palmy Murumuru.

Jak dobrać olejek do włosów?

Każdy olej i każdy inny składnik aktywny (np. emolienty, proteiny czy humektanty) odpowiadają na inne potrzeby włosów. Dlatego tak istotne jest to, jaki olejek będzie odpowiedni do danych włosów. To pytanie bazuje jednak na odpowiedzi na inne: jaki olej do włosów należy wybrać. A tutaj wszystko opiera się na określeniu porowatości włosów; tę można sprawdzić z pomocą internetowych testów, które po udzieleniu odpowiedzi na kilka podstawowych pytań dopasowują najbardziej prawdopodobny rodzaj porowatości.

Przy włosach niskoporowatych sprawdzi się olej kokosowy, czy z masła shea. Posiadacze średnioporowatych kosmyków powinni sięgnąć po olej migdałowy, arganowy i awokado. Natomiast włosom wysokoporwatym i jednocześnie najbardziej potrzebującym głębokiego odżywienia polecamy oleje z wiesiołka, nasion chia i czarnuszki. W teorii więc włosy o niskiej porowatości potrzebują olejów nasyconych, o średniej – jednonienasyconych, a wysokoporowate – wielonienasyconych. Warto jednak pamiętać, że to zasada ogólna; twoje włosy mogą bardzo dobrze reagować na olej, który teoretycznie nie jest im przeznaczony. Jeżeli tak jest, to z niego nie rezygnuj!

Jak prawidłowo olejować włosy?

Dobór odpowiedniego produktu to połowa sukcesu – równie istotne jest oczywiście prawidłowe wykonywanie zabiegu. Możliwości są dwie: na sucho albo na mokro; obie metody są dobre i nie ma znaczenia typ włosa. Ich dopasowanie uzależnione jest przede wszystkim od twojej wygody. Olejowanie na sucho polega na nałożeniu niewielkiej ilości olejku (zwykle wystarcza jedna pompka lub pipetka roztarta w dłoniach) bezpośrednio na włosy; na całej długości albo same końcówki. W wersji na mokro możesz:

  • nałożyć olejek jak wyżej, tylko na umyte, mokre włosy, albo
  • wymieszać 1 łyżkę olejku z wodą lub hydrolatem w atomizerze i taką miksturą spryskiwać włosy, albo
  • zrobić to w misce i zanurzyć w niej włosy.

Każda z metod jest równie skuteczna!

Wiesz już, jak dobrać olej do włosów i jak go nakładać. A jak często to robić? Częstotliwość uzależniona będzie oczywiście od potrzeb twoich włosów i tego, jak często je myjesz. Na początek spróbuj częstotliwości 1-2 razy w tygodniu i w razie potrzeby ją zwiększ lub zmniejsz.

Olejowanie jest więc bardzo proste i nie wymaga ogromnego zaangażowania. Zdecydowanie warto przetestować tę naturalną formę dbania o włosy. Dobierz olejek odpowiedni dla twoich potrzeb – i zacznij testowanie!