Naczyniak jest formą łagodnego nowotworu, który ujawnia się na skórze w formie czerwonych plamek. Zdarza się również, iż naczyniaki występują na narządach wewnętrznych. W zdecydowanej większości przypadków nie ma konieczności ich usuwania, szczególnie jeśli nie utrudniają codziennego funkcjonowania. Najczęściej naczyniaki pojawiają się u noworodków. Stwierdza się jednak również przypadki osób dorosłych, u których taka zmiana zaczęła rozwijać się na skórze. Co należy wiedzieć o naczyniakach? Kiedy lekarze decydują się na ich usunięcie? Jakie są metody leczenia?
Czym są naczyniaki?
Naczyniaki to łagodne zmiany naczyniowe, które powstają na skórze lub na narządach wewnętrznych jako skutek nadmiernie rozrastających się naczyń krwionośnych. Mogą mieć różne rozmiary, wygląd, skalę zabarwienia, a także tworzyć rodzaj wystających ponad powierzchnię skóry guzków. Ponadto mogą także występować w najróżniejszych lokalizacjach na ciele.
Najczęściej spotykane są naczyniaki włośniczkowe, które uwidaczniają się u małych dzieci w ciągu kilku tygodni lub miesięcy po urodzeniu. Zazwyczaj zmiany te zanikają samoistnie po kilku latach.
Dokładne przyczyny powstawania naczyniaków nie są znane. Wiadomo jednak, iż wpływ na proces ich tworzenia mogą mieć uwarunkowania genetyczne i niektóre choroby. Przeważnie wystarczające jest regularne kontrolowanie naczyniaka. Jeśli natomiast lekarz zauważa niepokojące zmiany, rozrastanie się naczyniaka lub uzna, że jego lokalizacja może np. utrudniać jedzenie, oddychanie, patrzenie i słuchanie, może zdecydować się na jego usunięcie. Innym powodem może również być narażenie naczyniaka na krwawienia, podrażnienia, uszkodzenia. Jakimi metodami medycyny estetycznej i chirurgii eliminuje się naczyniaki?
Usuwanie naczyniaków — farmakoterapia i leczenie chirurgiczne
Wybór metody leczenia naczyniaków jest kwestią bardzo indywidualną. Lekarz decyduje, która z nich przyniesie najlepsze rezultaty.
Pierwszą z nich jest stosowanie leczenia farmakologicznego. Mowa tutaj o zażywaniu leków doustnie lub dożylnie. Niekiedy rekomendowane jest ostrzykiwanie naczyniaka, aby substancja czynna znajdująca się w podawanym preparacie oddziaływała bezpośrednio na omawianą zmianę naczyniową.
Bardzo rzadko stosowaną metodą leczenia jest operacyjne usuwanie naczyniaka. Jest to metoda chirurgiczna, na którą decydują się lekarze tylko wtedy, gdy zmiana jest duża i odporna na oddziaływanie leków. W ten sposób zapobiega się jej dalszemu rozrastaniu. Najczęściej operacji poddaje się zmiany, które mają przynajmniej 10 cm średnicy i mogą przyczyniać się do występowania gorączki i dolegliwości bólowych. W niektórych przypadkach naczyniaki są tak duże, iż negatywnie wpływają na układ krążenia, uciskają drogi żółciowe, utrudniają pracę narządów wewnętrznych lub przyczyniają się do powstawania zmian zakrzepowych.
Zastosowanie lasera w leczeniu naczyniaków
Jedną z najnowocześniejszych metod leczenia zmian naczyniowych jest zastosowanie lasera. W jego działaniu wykorzystywane jest promieniowanie, które powoduje obkurczanie i koagulację naczyń krwionośnych. Jest to także metoda, z której korzysta się w przypadku naczyniaków mocno unaczynionych i z dużym przepływem krwi.
Laser emituje promieniowanie, które jest następnie pochłaniane przez barwnik znajdujący się we krwi, czyli hemoglobinę. W wyniku całego procesu naczynie zostaje uszkodzone. Stopniowo podlega zwłóknieniu i zmetabolizowaniu.
Aby zapobiec ewentualnym dolegliwościom w trakcie zabiegu, aparatura wyposażona jest w specjalny system chłodzący, co poprawia komfort pacjenta.
Korzystanie z laseroterapii może wymagać podejścia do kilku sesji zabiegowych. Ich liczba jest ustalana indywidualnie z lekarzem. Najczęściej każdą z nich powtarza się co 4-6 tygodni. Pojawienie się obrzęków, opuchlizny lub zaczerwienienia po zabiegu jest tymczasowe.
Aby wykonać taki zabieg, należy umówić się na konsultację w Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy https://bienkowscyclinic.pl/ i porozmawiać z lekarzem. Zadecyduje on wtedy o tym, czy pacjent kwalifikuje się do tej procedury.