Zmiany zwyrodnieniowe w obrębie łokcia – udaj się na badanie USG

Niesprawny łokieć może utrudnić codzienne funkcjonowanie. Bolesne zwyrodnienia są przyczyną osłabienia ręki, a nawet mogą prowadzić do utraty sprawności. Jeśli ból łokcia i nadgarstka budzi niepokój i czyni życie pasmem udręk, warto poddać się badaniu USG, by wczesna diagnoza umożliwiła podjęcie skutecznego leczenia.

Zwyrodnienia stawu łokciowego – objawy

Dotkliwy ból łokcia najczęściej występuje w godzinach porannych. Dopiero po rozruszaniu stawu możliwe jest podjęcie zwykłych, codziennych czynności. Przyczyn takiej bolesności można upatrywać się w doznanym urazie lub, jeśli przyczyna bólu jest nieznana, mówimy o przyczynach pierwotnych. Często przyczyną odczuwalnego bólu i obrzęku łokcia jest zapalenie kaletek. Gromadzenie się zbyt dużej ilości płynu oraz obrzęk stawu  również przyczynia się do obniżenia sprawności ręki, co dzieje się w wyniku zmniejszenia się ruchomości stawu łokciowego.

Łokieć tenisisty jest dolegliwością osób, które przeciążyły staw łokciowy, niosąc ciężkie przedmioty na wyprostowanych rękach lub utrzymywały łokcie przez dłuższy czas w niekomfortowym położeniu. Stąd schorzenie dotyka często pracowników biur oraz informatyków, którzy utrzymują mięśnie ręki w dużym napięciu przez długi czas, na przykład  podczas pisania na klawiaturze komputera. Dzieje się tak również w przypadku innych zawodów, którym towarzyszą – przykładowo – czynności wkręcania śrub (także przez długi czas). Pacjent zgłasza się do lekarza z dotkliwym bólem przy próbie poruszania nadgarstkiem. Jeśli dolegliwość zostanie zlekceważona, zmiany postępują, wywołując ból łokcia nawet wówczas, gdy pozostaje on w dogodnym położeniu. Takie zmiany degeneracyjne można zaobserwować podczas badania USG.

Na czym polega badanie USG?

Badanie ultrasonograficzne stawu łokciowego jest bezbolesną i nieinwazyjną metodą, pozwalającą dokonać oceny ilości płynu w kaletkach, stwierdzić zapalenie kaletek, występowanie torbieli, dolegliwości łokcia tenisisty lub zespołu rowka nerwu łokciowego.  Nie notuje się żadnych skutków ubocznych, a USG może dotyczyć osób w każdym wieku. Cenną właściwością badania ultrasonograficznego jest możliwość wielokrotnego użycia ultradźwięków. Do tego badania nie trzeba się przygotowywać, wystarczy odsłonić diagnozowaną powierzchnię ciała.

Przebieg badania USG stawu łokciowego

Pacjent  po wejściu do gabinetu proszony jest o podanie danych osobowych. Następnie lekarz diagnosta przeprowadza z nim wywiad, w wyniku którego dowiaduje się  o dolegliwościach, na które uskarża się osoba zgłaszająca się na USG.

Samo badanie przebiega w pozycji leżącej. Na odsłonięty staw łokciowy zostaje nałożony żel przewodzący. Lekarz wodzi głowicą USG po okolicach stawu. Informacje pozyskane z głowicy zostają przetworzone na obraz, widoczny na monitorze komputera. Zbadane zostają więzadła łokciowe, ścięgna, jama stawu – na obecność obrzęków, wysięku płynu i krwiaków, zarysy kości – łokcia, ramienia i promieniowej, a także nerwu łokciowego i chrząstki oraz warstwy kości pod chrząstką.

W trakcie badania pacjent otrzymuje wyczerpujące wyjaśnienia wraz z komentarzem lekarza, dotyczące wyników USG. Zakończeniem badania jest przekazanie osobie poddającej się diagnostyce wskazań medycznych, a także informacji o ewentualnej potrzebie wykonania badań kontrolnych. Zdjęcie z printera oraz wyniki badania USG stawu łokciowego są przekazywane pacjentowi. Posłużą do monitorowania zmian zachodzących pod wpływem podjętej terapii.

Źródło: GabinetUSG.com.pl – Badanie USG