Przeziębienie to jedna z najtrudniejszych do wyleczenia dolegliwości. Chociaż z pozoru jest znacznie mniej groźne niż grypa czy angina to często trudno jest odgadnąć, co na przeziębienie zadziała i przywróci nam sprawność, a co nie. Wszelkiego rodzaju choroby wirusowe i alergiczne mają dość specyficzne metody leczenia, przeziębienie natomiast u każdego występuje w innej formie, więc trudno jest znaleźć uniwersalny środek zaradczy. O tym, co jest dobre na przeziębienie przeczytasz w tym artykule.
Objawy przeziębienia – czy zawsze są tak oczywiste?
Symptomów wskazujących na to, że zaczyna doskwierać nam przeziębienie, jest tak samo dużo, jak dużo jest osób. Każdy człowiek reaguje indywidualnie i zarówno dolegliwości, jak i ich intensywność mogą być zupełnie różne. Jest kilka podstawowych objawów świadczących o tym, że cierpimy na przeziębienie, ale nie można traktować tego jako pewnik. Są to m.in.
- Ból gardła
- Katar
- Kaszel
- Stan podgorączkowy
- Osłabienie
Domowe sposoby na przeziębienie jako jedna z najpopularniejszych metod
Domowe sposoby na przeziębienie to jedna z najczęstszych metod wybieranych przez osoby się z nim zmagające. Znane propozycje to m.in.
- Syrop z cebuli i miodu mający likwidować stany zapalne i łagodzić dolegliwości bólowe
- Płukanki do gardła z szałwią
- Domowe inhalacje na bazie ziół
- Mleko z czosnkiem, który uznawany jest za naturalny antybiotyk
- Herbata z cytryną i miodem
Oczywiście samodzielne leczenie się nie jest wskazane, gdyż nie mamy pewności, że dolegliwość, która nam doskwiera jest zwykłym przeziębieniem. Bardzo łatwo można pomylić je z inną chorobą, np. grypą. Dlatego jeśli zauważamy u siebie jakieś symptomy, należy niezwłocznie udać się do lekarza, który zaleci odpowiednie metody leczenia.
Odpoczynek jako podstawowa metoda leczenia przeziębienia
W dzisiejszych zabieganych czasach wiele osób pyta jak szybko wyleczyć przeziębienie. Jedyną uniwersalną radą, która działa we wszystkich przypadkach, jest: pozwolić sobie na odpoczynek. Mimo że dla wielu osób bardzo trudnym okazuje się być odłożenie komputera czy telefonu, to warto jest się poświęcić, gdyż położenie się na jakiś czas do łóżka i relaks okazują się być zbawienne w dochodzeniu do zdrowia. Wszystkie inne sposoby na przeziębienie dobrać powinien lekarz, gdyż spotkać można bardzo wiele farmaceutyków, które stosowane są przy takich dolegliwościach, więc trudno jest samemu podjąć decyzję, które będą najlepsze.
Farmaceutyki – czy są jedynym wyjściem przy przeziębieniu?
Leki na przeziębienie bardzo często kupić można bez recepty, jednak ich stosowanie bez wcześniejszej porady lekarza może być niebezpieczne. Na półkach aptecznych i sklepowych można spotkać preparaty takie jak:
- Proszek do rozpuszczania
- Tabletki, kapsułki
- Syropy
- Pastylki do ssania
- Soki
- Płukanki
- Krople do nosa, uszu
- Spraye do gardła
Forma na jaką się zdecydujemy nie ma zwykle większego znaczenia, gdyż zależy ona wyłącznie od naszych preferencji. Znacznie ważniejszy jest skład i działanie, którego ocenę i dopasowanie trzeba zostawić specjaliście. Wiąże się to nie tylko z faktem, że samodzielne dawkowanie leków jest niewskazane, ale także z kwestią reakcji alergicznych, które mogą wystąpić przy skrzyżowaniu kilku preparatów.
Dlatego warto pamiętać, że wybierając popularne „coś na przeziębienie” nie powinniśmy kierować się reklamami w telewizji czy Internecie, a poradą eksperta – w tym przypadku internisty, który najlepiej oceni co jest nam potrzebne.