Wakacyjny problem czy całoroczna dolegliwość, czyli kilka słów o zrogowaciałych piętach

Piękne, zadbane i zdrowe nogi to marzenie wielu kobiet. Niestety ta część ciała narażona jest na działanie wielu czynników, które negatywnie wpływają na jej wygląd i kondycję. Częstym i jednocześnie – uciążliwym oraz dość bolesnym problemem są zrogowaciałe pięty. Co zrobić, aby cały rok nasze stopy wyglądały idealnie i nie były podatne na podrażnienia, które mogą powodować nawet poważne choroby skóry?

Jak bezpiecznie i skutecznie zadbać o zrogowaciałe pięty?

O stopy powinno się dbać całym rok, a nie tylko wiosną i latem, kiedy zakładamy lekkie sandałki i odkryte obuwie. Zrogowaciałe pięty to problem, który nie pojawia się nagle. Jego skuteczne usunięcie też zajmuje nieco czasu, dlatego im wcześniej podejmiemy konkretne działania, tym szybciej będziemy chcieli pokazać nasze stopy światu. Gruba warstwa martwego naskórka wysusza się, a następnie twardnieje, przez co nie tylko wygląda nieestetycznie, ale także powoduje ból przy chodzeniu i zbyt długim nacisku. Należy zatem zadbać nie tylko o złuszczenie martwego naskórka, ale także o jego odpowiednie zmiękczenie, nawilżenie i zabezpieczenie uszkodzonej skóry. Jeśli na skórze nie pojawiły się jeszcze krwawiące rany, można przygotować dla stóp specjalną kąpiel. W tym celu warto sięgnąć nie tylko po sól, ale także po zioła, w tym lawendę, miętę, rumianek i szałwię. Po zmiękczającej kąpieli przychodzi czas na złuszczanie. Następnym krokiem jest nawilżenie i odbudowanie zniszczonej warstwy skóry. W tym celu najlepiej sięgnąć po krem na przykład z dużą zawartością masła shea (jak choćby http://shefoot.pl/pl/produkty-konsumenckie/krem-przeciw-zrogowaceniom/), który dostarczy skórze niezbędnych składników, zregeneruje ją oraz utworzy warstwę ochronną. Aby przedłużyć działanie kremu, warto stosować go na noc, a tuż przed zabiegiem nałożyć na stopy bawełniane skarpetki, które utrudnią wcieranie kremu w pościel i jeszcze lepiej aktywują składni zawarte w kosmetyku.

Zrogowaciałe pięty – najczęstsze przyczyny nawracającego stanu

Bolesne dolegliwości związane ze stopami to bardzo często efekt kosmetycznych zaniedbań lub nieumiejętne wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych. Zrogowaciałe pięty to jednak nie tylko kwestia jakości zabiegów. Problemy te pojawiają się także, gdy wiele godzin spędzamy w jednej pozycji – stojąca praca lub długie chodzenie po twardych powierzchniach w nieodpowiednio dobranym obuwiu mogą pogłębiać ten stan. Nie bez znaczenia jest także nasza waga – w przypadku dużej nadwagi stopy narażone są na silny ucisk, powodujący podrażnienia, a nawet zmiany w strukturze tkanek. Na kondycję skóry, również tej na stopach, mają wpływ także przebyte choroby, wiek i styl życia. Na wystąpienie problemów zrogowaciałych pięt szczególnie narażone są osoby chore na cukrzycę i niedoczynność tarczycy oraz seniorzy. Niektórych niekorzystnych czynników nie sposób wyeliminować z codziennego życia, dlatego warto jeszcze większą uwagę skupić na świadomej pielęgnacji, która pomoże nam zadbać o piękne i zdrowe stopy nie tylko wiosną i latem. Dzięki temu, przez cały rok możemy przygotowywać tę wymagającą część ciała na nadchodzące coraz większymi krokami długie i ciepłe dni.