Rehabilitacja w wodzie to doskonały sposób na leczenie niepełnosprawności ruchowych i intelektualnych. Ćwiczenia w basenie usprawniają działanie mięśni oraz rozluźniają je. Są bezpieczne dla stawów i pomagają korygować m.in. wady postawy.
Rehabilitacja w wodzie dla niepełnosprawnych
Osoby niepełnosprawne ruchowo w wodzie mogą postawić tzw. pierwszy krok. Jest to możliwe dzięki oporowi wody, który zmniejsza ryzyko upadku. Ćwiczenia w basenie to dobry pomysł także dla osób z niepełnosprawnością intelektualną bądź obejmującą te dwa rodzaje. W trakcie zajęć wykorzystuje się taki sprzęt do rehabilitacji, jak piłki, makarony, deski oraz rękawki pomagające utrzymać się na wodzie. Dzięki możliwości poruszania się w wodzie, pacjenci mają lepsze samopoczucie. Zdobywają większą niezależność niż na lądzie. Ciśnienie hydrostatyczne wody rozluźnia mięśnie, co jest pomocne np. przy mózgowym porażeniu dziecięcym. Z dobroczynnych właściwości rehabilitacji wodnej powinni korzystać także niepełnosprawni po urazach kręgosłupa oraz po amputacjach.
Aqua aerobik na problemy ze stawami
Aqua aerobik jest zalecany osobom, które mają problemy ze stawami. Opór wody sprawia, że chorzy po urazach szybciej wracają do sprawności. 45 minut gimnastyki w wodzie to jedyne 10 minut na lądzie. Ryzyko urazów jest też zdecydowanie mniejsze. Można w ten sposób niwelować bóle kręgosłupa. Dzieje się to na skutek zmniejszenia kompresji na stawy międzykręgowe. Pacjenci po uszkodzeniach ortopedycznych, takich jak uraz kolana, endoplastyka stawów, złamania oraz zwyrodnienia stawów, także powinni wybrać się na zajęcia prowadzone w wodzie. Podobnie jest w przypadku osób z chorobami reumatologicznymi. Wcześniej dobrze jest skonsultować się z lekarzem, aby wiedzieć, jaki rodzaj ćwiczeń wybrać. Początkowo może być to fizykoterapia w basenie, a później – ogólnodostępny aqua aerobik.
Rehabilitacja w wodzie a korygowanie wad postawy
Rehabilitacja w wodzie zmniejsza też wady postawy. U niemowląt leczy osłabione lub wzmożone napięcie mięśniowe oraz wrodzone wady takie jak stopy i kolana szpotawe lub koślawe. Pomaga także w przypadkach dysplazji stawów biodrowych. U dzieci i młodzieży ćwiczenia w wodzie można stosować przy wadach, takich jak skolioza, deformacja klatki piersiowej. Dystrofie mięśniowe i osłabiona siła mięśniowa to kolejne wskazanie do podjęcia gimnastyki w wodzie.
Wskazania do rehabilitacji w wodzie
Istnieją też inne wskazania do rehabilitacji w wodzie. Są to:
- autyzm,
- ADHD,
- Zespół Downa,
- udar mózgu,
- uraz czaszkowo-twarzowy,
- uszkodzenie i przerwanie rdzenia kręgowego,
- choroba Parkinsona,
- stwardnienie rozsiane.
Gimnastyka w wodzie zmniejsza też obrzęki, poprawia krążenie oraz pracę serca. Może być stosowana także u pacjentów mających skrzywienia kręgosłupa i wynikające z tego zaburzenia oddychania.