Rozpoczęcie dnia od miski płatków śniadaniowych to w wielu domach rytuał. Dzieci bardzo lubią czekoladowe kulki zmieszane z gorącym mlekiem.
Chociaż dorośli w tej kwestii są bardziej wstrzemięźliwi, bardzo chętnie sięgają po musli.
Czy musli jest zdrowe?
Gotowe mieszanki, które znajdziemy na półkach sklepowych, posiadają różny skład. Krótkie przyjrzenie się etykiecie, zaprowadzi nas do prostego wniosku – każdy produkt powinniśmy przede wszystkim sprawdzać. Mieszanki zawierające cukry oraz tłuszcze nasycone, nie wpłyną pozytywnie na nasz organizm. Będą równie tuczące a przy tym mniej syte, od innych popularnych dań śniadaniowych.
Z definicji musli to mieszanka zbóż, suszonych owoców oraz orzechów. Powinna zatem emanować składnikami odżywczymi oraz witaminami. Zdrowe musli, w świetny sposób ,,uruchomi” nasz organizm do działania. Kluczem staje się jednak oddzielenie dobrych produktów, od tych zwyczajnych.
Na co zwracać uwagę?
Naturalne składniki bez dodatku zbytecznego cukru, wprawią nasze ciało w odpowiedni rytm. Zawartość tłuszczów oraz cukrów pod różnymi postaciami, obniży jakość musli. Duża ilość ziaren zbóż wpływa pozytywnie na gospodarkę naszego organizmu. Układ pokarmowy pracuje lepiej, poprawia się również nasz metabolizm.
Zdrowe kompozycje nie powinny zawierać substancji słodzących. Cukier czy też syrop glukozowo-fruktozowy zwiększają kaloryczność a także niekorzystnie wpływają na zdrowie. Do innych ukrytych słodzików należy aspartam. Często znajduje się w produktach ,,fit”, jednak w żadnym wypadku nie należy do zdrowych.
Kolejnym składnikiem, którego raczej powinniśmy unikać jest olej palmowy. Chyba nikomu nie trzeba wspominać o tym, że polewy czekoladowe powinniśmy odrzucić na bok już na samym starcie
Domowy zamiennik
Niektórzy z powyższych powodów, decydują się na stworzenie własnej kompozycji musli. Dobór składników jest tutaj dowolny, jednak ważne aby wykorzystywać wartościowe, nieprzetworzone komponenty. Skład całej mieszanki schodzi na boczny tor, ale powinien zawierać potrzebne witaminy oraz składniki odżywcze. Pamiętajmy również o tym, że dopasować możemy go do naszych indywidualnych preferencji. Każdy przecież lubi coś innego. Domowe musli zadowoli zatem nawet najbardziej wybrednych w tej kwestii.