Zasada minimalizmu może dotyczyć praktycznie wszystkich sfer życia. Główną zasadą świadomego minimalistycznego podejścia do życia jest „less is more”, czyli mniej znaczy więcej.
Gdy półki w naszej łazience uginają się pod ciężarem kosmetyków, a efekty codziennej pielęgnacji wcale nie są zadowalające, warto pomyśleć o minimalizmie kosmetycznym, który nie tylko pozwala uporządkować przestrzeń, ale przede wszystkim pozytywnie wpłynie na naszą skórę. Przyjrzyjmy się zatem bliżej, czym właściwie jest minimalizm kosmetyczny?
Mniej znaczy więcej
Zasada minimalizmu może dotyczyć praktycznie wszystkich sfer życia, począwszy od kupowania ubrań i kosmetyków, przez tworzenie stylizacji czy aranżacji wnętrz, po chociażby projektowanie stron internetowych (coraz częściej możemy spotkać minimalistyczne, nowoczesne witryny internetowe, w biało-czarnej odsłonie). Główną zasadą świadomego minimalistycznego podejścia do życia jest „less is more”, czyli mniej znaczy więcej. Idea ta towarzyszy ludziom, którzy sprzeciwiają się konsumpcjonizmowi. Uważają oni, bowiem że dzięki takiemu podejściu życie jest prostsze i łatwiejsze.
Minimalizm pielęgnacyjny pozwala nie tylko oczyścić przestrzeń i zaoszczędzić pieniądze, ale też żyć w zgodzie z naturą. Im mniej kosmetyków kupujemy, tym mniej generujemy śmieci. Poza tym stosując proste rozwiązania, możemy wydać znacznie mniej na kosmetyki i sporo zaoszczędzić.
Praktyczne działania
Wprowadzanie idei minimalizmu kosmetycznego w życie, warto zacząć od kilku prostych zasad.
- Zrób porządek w swoich kosmetykach. Pozbądź się tych, które utraciły już datę ważności. Natomiast kosmetyki, których nie zdążysz zużyć, oddaj komuś, kto z nich skorzysta.
- Posegreguj kosmetyki w zależności od przeznaczenia. W jednej grupie mogą znaleźć się kosmetyki do makijażu, a w drugiej do ciała i twarzy. Dzięki temu uświadomisz sobie jak dużo kosmetyków posiadasz.
- Sporządź listę kosmetyków potrzebnych do pielęgnacji. Taka lista pozwoli uświadomić Ci, jakie masz potrzeby pielęgnacyjne (a każdy ma inne) i jakich kosmetyków naprawdę potrzebujesz.
- Stosuj sprytne rozwiązania. Praktycznym rozwiązaniem są kosmetyki występujące w wersji 2w1, np. dobrej jakości nawilżamy balsam do ciała o odpowiedniej konsystencji, który sprawdzi się również jako krem do rak i stóp. Podobnie jest z mydłem naturalnym – z powodzeniem zastąpi kilka różnych produktów do mycia twarzy i ciała. W przypadku kosmetyków kolorowych – warto zainwestować w dobry krem BB lub CC, sypki puder transparentny, bronzer, tusz do rzęs i pomadkę.
- Nie rób zapasów. Nie ma potrzeby kupowania kosmetyków na zapas i chowania ich na później. Do sklepu wybieraj się dopiero wtedy, gdy obecnie używany, kończy się.
- Stawiaj na kosmetyki naturalne – sprawdź ofertę Calluna Medica. Wybieraj kosmetyki naturalne, które nie szkodzą Twojej skórze. Niestety większość kosmetyków dostępnych w drogeriach zawiera w swoim składzie substancje negatywnie wpływające na skórę, a nawet nasze zdrowie. Są to m.in.: cocamidopropyl betainę, sodium lauryl sulfate, polyethylene glycol (PEG) oraz sodium laureth sulfate. Bądź, zatem świadomym konsumentem i czytaj etykiety na produktach.