Jedną z najczęściej występujących chorób skóry jest łuszczyca. Choroba występuje zarówno u osób dorosłych jak i u dzieci. Nie jest chorobą zakaźną, ale w przypadku, gdy chorują na nią dzieci, jest wyjątkowo dokuczliwa.
Jakie mogą być przyczyny łuszczycy?
Do dzisiaj naukowcom i lekarzom nie udało się do końca poznać przyczyn łuszczycy. Przypuszczalnie jest to choroba uwarunkowana genetycznie. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że w przypadku, gdy na łuszczycę chorowali rodzice, zachorują także dzieci. Zdaniem naukowców i lekarzy przyczyną choroby może być nieprawidłowa praca układu odpornościowego. Jest więc jedną z chorób autoimmunologicznych. Choroba rozwija się na skutek tego, iż warstwa rogowa naskórka odnawia się zdecydowanie szybciej niż u osób zdrowych. W efekcie dochodzi do rozrostu naskórka i rozwoju stanu zapalnego. Najczęściej na łuszczycę zaczynają chorować dzieci po ukończeniu 10. roku życia.
Pierwsze objawy łuszczycy
Są na tyle niewielkie, że można ich nie zauważyć. Najczęściej na ciele pojawia się mała plamka ( z reguły ma średnicę kilku milimetrów) w różowym kolorze. Pokrywa ją sucha łuska. Zmiana pojawia się nagle, nie jest bolesna, nie towarzyszy jej świąd. Wyjątkowo trudno jest zauważyć zmiany, które pojawią się na owłosionej skórze głowy – łuszczyca może pojawić się w bardzo różnych częściach ciała. Zmiany mogą pojawić się na plecach, łokciach, kolanach, w okolicach pępka lub odbytu. Mogą wystąpić tylko na niektórych partiach ciała, ale mogą też objąć całe ciało. Łuszczyca jest chorobą o wielu odmianach. Może wystąpić tylko na dłoniach. Łuszczyca rąk u dzieci występuje jednak wyjątkowo rzadko. Zdarza się, że łuszczyca u dzieci przebiega z gorączką.
Jak leczy się łuszczycę u dzieci?
Postawienie diagnozy nie jest trudne. Większość dermatologów rozpoznaje ją bez problemów. Tylko czasem ze skóry pobierana jest próbka, która następnie trafia do badania histopatologicznego. W leczeniu łuszczycy mogą być stosowane między innymi antybiotyki. Do leczenia wykorzystywane są również od bardzo wielu lat maści oraz kremy na bazie dziegciu. W leczeniu łuszczycy okazują się one wyjątkowo skuteczne. W przypadku łuszczu dobre efekty terapeutyczne przynosi również stosowanie maści, w których składzie jest kwas acetylosalicylowy; czasem lekarze zalecają przyjmowanie retinoidów. Coraz częściej stosowaną metodą leczenia łuszczy jest fototerapia lub fotochemioterapia. Rozwojowi łuszczycy nie można zapobiec, nie da się jej także wyleczyć. Można jednak zmniejszyć częstotliwość jej nawrotów między innymi wprowadzając do diety dziecka ryby oraz oleje roślinne. Należy również pamiętać o tym, aby do pielęgnacji używać delikatnych mydełek i o nawilżaniu skóry dziecka natłuszczającymi balsamami i kremami. Pomocne są również kąpiele z dodatkiem soli z Morza Martwego i okłady z liści aloesu.
Łuszczyca u dzieci może być chorobą bardzo dokuczliwą. Nie jest to choroba zakaźna. Odpowiednia pielęgnacja plus stosowanie leków zaleconych przez dermatologa łagodzi objawy i wydłuża okresy remisji.
Więcej na temat łuszczycy www.febumed.com.pl