Kaszel mokry czy suchy? Jak go rozpoznać i jak zwalczyć kaszel

Wielokrotnie udając się do apteki po syrop na kaszel w odpowiedzi na prośbę o lek dostawaliśmy od farmaceuty zapytanie o rodzaj kaszlu, co mogło niejedną osobę wprowadzić w zakłopotanie. Dlatego wyjaśniamy jak rozpoznać rodzaj kaszlu i czy ma to jakiekolwiek znaczenie?
Typ kaszlu ma ogromne znaczenie ze względu na wybór lekarstw. Zupełnie inny jest mechanizm działania leków na kaszel mokry niż na suchy i zażywając nieodpowiedni preparat możemy sobie zaszkodzić lub nasilić objawy choroby. Ponadto każdy rodzaj kaszlu oznacza co innego. Kaszel suchy ma miejsce zazwyczaj na początku infekcji, ale może to być również kaszel alergiczny, kaszel wskazujący na astmę lub nadwrażliwość np. na jakieś leki. Natomiast kaszel mokry świadczy o zaawansowanej infekcji górnych dróg oddechowych, przy czym może to być niewinne przeziębienie lub poważny stan zapalny dlatego nigdy nie należy bagatelizować kaszlu i ze szczególną troską obserwować zmiany w organizmie.

Czym różni się kaszel mokry od suchego?

Kaszel mokry zwany też wilgotnym i produktywnym charakteryzuje obecność wydzieliny w drogach oddechowych, która drażniąc je prowokuje odkrztuszanie, czyli kaszel. Wydzielina ta najczęściej jest bardzo lepka i gęsta przez co zalega w drogach oddechowych i może być siedliskiem rozwoju drobnoustrojów. Kolor wydzieliny może być różny od białego po żółty, a nawet zielonkawy. Tzw. ropna wydzielina i jej odkrztuszanie właściwie na 100% oznacza infekcję. Kaszel to naturalny mechanizm obronny organizmu mający na celu usunięcie tej wydzieliny, dlatego przy kaszlu produktywnym nie należy stosować leków przeciwkaszlowych. Charakterystyczne dla kaszlu mokrego jest wrażenie odrywania się wydzieliny, czego w kaszlu suchym nie dostrzeżemy.
Leczenie kaszlu mokrego powinno się przeprowadzić przy użyciu mukolityków, czyli substancji rozrzedzających wydzielinę i ułatwiających jej usuwanie. W aptece znajdzie się wiele leków  OTC na kaszel mokry w tym tabletki na kaszel mokry lub syropy na kaszel mokry, z czego najczęściej spotykane to ambroksol,  acetylocysteina, bromoheksyna występujące pod różnymi nazwami handlowymi i określane jako leki wykrztuśne. Dużą popularnością cieszą się też naturalne leki na kaszel, którymi leczyły nas nasze babcie tzn. syrop tymiankowy, syrop na kaszel z wyciągiem z bluszczu lub z lukrecji. Wybierając syrop trzeba pamiętać o tym, że może on zawierać duże ilości cukru oraz może mieć w składzie alkohol, co jest przeciwwskazaniem do stosowania u dzieci oraz u kierowców lub osób z chorobą alkoholową.
Kaszel suchy daje zupełnie inne symptomy. Podczas kaszlu nieproduktywnego możemy poczuć w gardle drapanie i łaskotanie ogólnie postrzegane jako drażniące. Może to powodować ataki kaszlu wywołujące bóle klatki piersiowej i  skutkujące zakwasami. Suchy kaszel może być bardzo męczący, pojawiać się  w nocy i innych niechcianych sytuacjach. Jeżeli suchy kaszel to objaw infekcji to po około trzech dniach przeistoczy się w kaszel mokry i będzie wymagał zmiany leczenia.

A jak wygląda leczenie suchego kaszlu?

W aptece bez recepty dostaniemy leki hamujące odruch kaszlu (przeciwkaszlowe) mające w składzie jako substancję czynną najczęściej: kodeinę, butamirat, dekstrometorfan, fenspiryd, lewodropropizynę. Alternatywą są preparaty naturalne. W kaszlu suchym wspomagająco można stosować syrop prawoślazowy, syrop z wyciągiem z babki lancetowatej oraz tabletki na gardło łagodzące podrażnienia błony śluzowej gardła, np: zawierające tymianek i podbiał.
Wymienione wyżej metody można stosować samodzielnie jednak najlepiej zasięgnąć porady farmaceuty jeżeli nie jesteśmy pewni co zastosować, a w przypadku nasilenia objawów najlepiej udać się do lekarza rodzinnego. Więcej informacji na temat leczenia kaszlu można znaleźć na stronie: https://czytelnia.aptekaolmed.pl/skuteczne-sposoby-na-kaszel/