In vitro – ile to kosztuje?

Zapłodnienie metodą in vitro to dla wielu par jedyna możliwość na posiadanie potomstwa. Wielu Polaków walczy z niepłodnością, a dostępne metody diagnostyczne pozwalają wykryć, w czym tkwi problem. Jeśli istnieją wskazania do przeprowadzenia procedury zapłodnienia pozaustrojowego, można je wykonać. Ile to kosztuje?

Na czym polega zapłodnienie in vitro?

Zabiegi zapłodnienia pozaustrojowego wykonywane są w klinikach leczenia niepłodności. Polegają one na połączeniu pobranej od pacjentki lub od dawczyni komórki jajowej z plemnikiem partnera pacjentki lub dawcy. Do zapłodnienia in vitro dochodzi poza organizmem kobiety, dlatego jest ono nazywane zapłodnieniem pozaustrojowym. Wykonywane jest w sterylnych, laboratoryjnych warunkach.

W Polsce z leczenia in vitro w klinikach mogą skorzystać wyłącznie pary heteroseksualne, które są małżeństwem lub żyją w związku nieformalnym. Wskazaniem do wykonania in vitro są:

  • niemożność wywołania owulacji,
  • niedrożność jajowodów,
  • obniżone parametry nasienia, bez względu na przyczyny,
  • endometrioza,
  • niepowodzenia przy wykorzystaniu innych metod wspomaganego rozrodu,
  • występowanie niepłodności idiopatycznej (z nieznaną przyczyną).

Koszty in vitro

W wielu miastach w Polsce funkcjonują programy dofinansowania leczenia niepłodności metodą in vitro, jak na przykład w Częstochowie. Dzięki środkom z budżetu miasta pary kwalifikujące się do programu mogą otrzymać do 5000 zł na wykonanie zapłodnienia in vitro.

W miastach, w których program ten nie funkcjonuje, albo para z różnych powodów się do niego nie kwalifikuje, za leczenie musi zapłacić z własnej kieszeni. Koszty in vitro mogą różnić się w zależności od kliniki, w której ma być wykonany zabieg.

Na przykład w klinice leczenia niepłodności InviMed koszt pełnej procedury in vitro IVF ICSI lub IMSI lub PICSI oraz hbIMSI to 7750 zł. W cenie zawarta jest wizyty lekarskie w trakcie monitoringu cyklu, punkcja jajników ze znieczuleniem, procedury embriologiczne, zapłodnienie zalecaną metodą in vitro oraz transfer zarodka.

Opłacić trzeba ponadto mrożenie zarodków z przeznaczeniem na ich wykorzystanie do procedury in vitro w przyszłości, co w klinice InviMed kosztuje 500 zł za sam proces zamrażania, a później 400 zł za roczne przechowywanie. Badania wymagane do wykonania procedury in vitro to koszt około 2000 zł.