Jak działają implanty stomatologiczne?

Gabinet stomatologiczny jest miejscem, gdzie zgłaszają się pacjenci w celu leczenia zębów, ekstrakcji zębów a także uzupełniania brakujących zębów. Stomatolog po badaniu kontrolnym informuje pacjenta o jego wyniku i przedstawia rodzaje protez, które pozwolą uzupełnić brakujące zęby.

Implanty zębów to protezy stosowane w celu odbudowy utraconego uzębienia. Wykonane są z tytanu, który jest metalem obojętnym dla organizmu i nie ma wpływu na zdrowie. Implanty zębów są umieszczane chirurgicznie w kości szczęki pod dziąsłami. Po założeniu pozwalają dentystom zamontować na nich zastępcze zęby.

Jak działają implanty stomatologiczne?

Ponieważ implanty stomatologiczne zębów łączą się ze szczęką, zapewniają stabilne wsparcie dla sztucznych zębów. Protezy i mosty mocowane do implantów nie będą się przesuwać w ustach – co jest szczególnie ważną zaletą podczas jedzenia i mówienia. To bezpieczne dopasowanie pomaga protezom i mostom – a także poszczególnym koronom umieszczonym nad implantami – czuć się bardziej naturalnie niż konwencjonalne mosty czy protezy.

Dla niektórych ludzi zwykłe mosty i protezy są po prostu niewygodne, a nawet niemożliwe, z powodu obolałych miejsc, złych grzbietów lub odruchów wymiotnych. Ponadto, zwykłe mosty muszą być przymocowane do zębów po obu stronach przestrzeni pozostawionej przez brakujący ząb. Zaletą implantów stomatologicznych jest to, że żadne sąsiednie zęby nie muszą być przygotowane ani przycięte, aby utrzymać nowy zastępczy ząb w miejscu.

Aby otrzymać implanty zębów, trzeba mieć zdrowe dziąsła i odpowiednią kość, aby wspierać implant. Skrupulatna higiena jamy ustnej i regularne wizyty u dentysty mają kluczowe znaczenie dla długotrwałego sukcesu implantów stomatologicznych.

Rodzaje implantów stomatologicznych

W gabinecie stomatologicznym, dentysta lub protetyk ustala z pacjentem rodzaj implantu, który będzie zastosowany.

  • Implanty endostalne – są chirurgicznie implantowane bezpośrednio do kości szczęki. Po zagojeniu otaczającej tkanki dziąseł potrzebna jest druga operacja, aby połączyć z oryginalnym implantem. Wreszcie, sztuczny ząb jest dołączany do pojedynczo lub grupowany na mostku lub protezie.
  • Implanty podokostnowe – składają się one z metalowej ramy przymocowanej do kości szczęki tuż pod tkanką dziąsła. Gdy dziąsła goją się, rama zostaje przymocowana do kości szczęki. Śruby, które są przymocowane do ramy, wystają przez dziąsła. Podobnie jak w przypadku implantów endostalnych, sztuczne zęby są następnie mocowane do śruby.