Sportowcy i osoby bardzo aktywne fizyczne do specyficzna grupa żywieniowa. Dietę należy dobrać w zależności od zaplanowanych do uzyskania efektów oraz potrzeb organizmu. Ludzki organizm potrzebuje kalorii do codziennej pracy, a przyrost masy ciała wywołuje nadwyżka kaloryczna. Sportowcy chcąc budować masę potrzebują wysokiej jakości posiłków, które pozytywnie wpłyną na zdrowie.
Kalorie w diecie na masę
Do codziennej egzystencji ludzki organizm potrzebuje odpowiedniej ilości energii. To nadwyżka kaloryczna powoduje przyrost masy ciała. Sportowcy mają trochę większe zapotrzebowanie na energię, ponieważ uprawiają intensywny wysiłek fizyczny, który spala kalorie. Dieta na masę obejmuje około 3 tys. do 5 tys. kalorii dziennie. W celu zwiększenia masy należy przyjmować 25% więcej kalorii niż wynosi dzienne zapotrzebowanie. Planując dietę trzeba pamiętać, że należy wziąć pod uwagę tryb życia danej osoby oraz indywidualne uwarunkowania genetyczne. Dostarczane kalorie muszą pochodzić z wartościowych posiłków. Kalorie nie mogą pochodzić z tzw. pustych kalorii do których zaliczamy słodycze, słodkie napoje, przekąski. Dieta sportowca musi zawierać odpowiednią ilość białka, tłuszczów i węglowodanów, które zaplanują specjaliści z https://afterfit-catering.pl/dieta-sportowa-na-mase/. Tylko odpowiednio skomponowana dieta przyniesie oczekiwane efekty. Dieta dla sportowców na masę jest wysokoenergetyczna i zawiera dużą ilość białka. Posiłki bogate są także w związki o działaniu antyoksydacyjnym.
Składniki odżywcze w diecie na masę
Specjaliści podają, że w diecie na masę należy zachować odpowiednie proporcje składników odżywczych. Zaleca się spożywać 25% białek, 25% tłuszczów i 50% węglowodanów. Podczas stosowania diety trzeba obserwować reakcje organizmu, aby w razie potrzeby móc zmodyfikować dietę. Zbyt duża ilość białka będzie obciążeniem dla całego organizmu, a w szczególności dla nerek. Wówczas nadmiar azotu wydalany jest z moczem. Aby wymodelować swoje ciało należy spożywać około 150-200 g białka na dobę. Białko jest podstawowym budulcem komórek mięśniowych. Bogatym źródłem białka są ryby morskie, chude gatunki mięs, jaja i przetwory mleczne. Dobrze spożywać białko wieczorem, ponieważ podczas snu wydziela się hormon wzrostu, który wykorzystuje białko do budowy mięśni. Nie bez znaczenia jest także odpowiednia ilość snu. Zaleca się 8 godzin, podczas których organizm może się zregenerować. Węglowodany powinny pochodzić z pieczywa pełnoziarnistego, pełnoziarnistych makaronów, kasz i ryżu. W diecie bardzo ważne są również tłuszcze, które są budulcem błon komórkowych mięśni. Najlepszym źródłem tłuszczu są orzechy, słonecznik, sezam, migdały, oliwa z oliwek, olej lniany. Do organizmu należy dostarczać także witaminy A, E, C, które walczą z wolnymi rodnikami.