Choroba Hashimoto potrafi dopiec

hashimoto

Jest to jedna z chorób tarczycy. Coraz więcej osób cierpi na takie schorzenie. Jest to rodzaj zapalenia tarczycy. Choroba ma wiele objawów: wypadanie włosów, skóra staje się sucha, miesiączki są obfite, zmęczenie, ból mięśni oraz bardzo wysoki cholesterol. Osoby cierpiące na to schorzenie mają problemy z pamięcią, gorzej się też koncentrują. Nie wolno bagatelizować takich objawów, lecz należy zadbać o ich leczenie.

Choroba znana od lat

Schorzenie zdiagnozował po raz pierwszy japoński chirurg Hakaru Hashimoto. Badał on próbki tkanki gruczołu tarczowego. Określił on nowy typ zapalenia tarczycy. Po dwudziestu latach ta choroba została nazwana nazwiskiem swojego odkrywcy. Jest to choroba autoimmunologiczna, powodująca, że układ odpornościowy niszczy własne komórki. Zaburzona jest produkcja hormonów tarczycy, pojawia się później niedoczynność tarczycy. Hashimoto mogą towarzyszyć inne choroby takie, jak cukrzyca typu pierwszego, toczeń rumieniowaty, choroba Crohna-Leśniowskiego, stwardnienie rozsiane, a także reumatoidalne zapalenie stawów.

Choroba jest długotrwała i dokuczliwa

Zaczyna się od ciągłego zmęczenia, osłabienia oraz senności. Takie objawy pojawiają się na początku takiego schorzenia. Nieraz pojawia się wole tarczycowe. Jeśli wyrówna się stężenie hormonów to objawy Hashimoto zostaną złagodzone. Jest to warunek konieczny.

Wszystko zaczyna się od badań

Osoba mająca podejrzane objawy powinna najpierw poddać się badaniom palpacyjnym w wykonaniu lekarza. Później trzeba zbadać krew i sprawdzić anty-TPO, anty-TG, skontrolować poziom hormonów tarczycy T3 i fT3 oraz T4 i fT4. Czasami konieczne jest badanie usg tarczycy, biopsja cienkoigłowa, badanie histopatologiczne. Jeśli zostanie stwierdzona taka choroba to należy stosować lek taki, jak lewotyroksyna. Prawidłowo leczona choroba nie powoduje poważnych konsekwencji. Jeśli schorzenie nie jest leczone to może zmienić się w chłoniaka złośliwego tarczycy czy też raka tarczycy. Osoba chorująca na Hashimoto musi regularnie jeść posiłki, najlepiej 4-5 posiłków dziennie, konsumować tłuszcze roślinne zamiast zwierzęcych, unikać cukrów prostych, zrezygnować z alkoholu i drinków, piwo czy wino także nie są wskazane. Dieta powinna być ułożona przez profesjonalnego dietetyka. Dbanie o siebie, zażywanie leków, coroczne przeprowadzanie badań czy też zrównoważona dieta doskonale się sprawdzają. Jeśli stosuje się takie działania i przestrzega się diety to choroba Hashimoto będzie trzymana w ryzach, a stan zdrowia nie ulegnie pogorszeniu, co jest jak najbardziej pewne.